Położenie działki, czyli od czego zacząć…?
Zanim zaczniesz wybierać projekt domu jednorodzinnego, dokładnie zastanów się, gdzie chcesz mieszkać. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wraz z rodziną wolisz mieszkać w mieście czy poza nim? Na ogół działki na wsi są tańsze niż te w mieście, a wybierając je, można też odciąć się od miejskiego zgiełku. Z drugiej strony, działki za miastem nie zawsze są odpowiednio skomunikowane z centrum, do tego mogą pojawić się problemy z bliskością takich punktów jak szkoła, szpital czy wszelkiego rodzaju sklepy. Działki w mieście są droższe, ale jednocześnie z reguły mają dobre połączenia ze wszystkimi obiektami, a co więcej, wybierając taką działkę, masz pewność, że od razu będzie miała ona podłączone media.
To jednak nie wszystko. Działki zawsze mają pewne ograniczenia, wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się, że w konkretnej okolicy nie można postawić na przykład domu z dachem płaskim lub budynku o określonej wysokości. Zwróć na to uwagę, jeśli masz bardzo precyzyjne oczekiwania względem typu budynku, dachu lub liczby kondygnacji.
Projekt domu a liczba domowników
Osoby decydujące się na budowę domu często nieumiejętnie dostosowują projekt domu do liczby osób, które mają w nim mieszkać. Możemy tutaj wskazać na dwa podstawowe błędy:
- zbyt sztywne trzymanie się aktualnej liczby domowników – dla przykładu: rodzina 2+2 wybiera dom z salonem i dwoma pokojami (sypialnią i współdzielonym dziecięcym). Teoretycznie wszystko jest w porządku. Jednak ewentualne pojawienie się w rodzinie kolejnego dziecka, a nawet odwiedziny bliskich z noclegiem, mogą sprawić, że taki dom okaże się zbyt mały;
- wychodzenie z założenia: im większy dom, tym lepszy – zdarza się, że inwestorzy mający sporo środków finansowych, dają się ponieść i decydują się na budowę domu nieproporcjonalnie dużego. W takich okolicznościach część domu jest na co dzień nieużytkowana, a jedocześnie wymaga regularnego sprzątania, a co ważniejsze: może znacznie zwiększyć koszty budowy i eksploatacji (ogrzewania).
Dostosowując wielkość domu i liczbę pomieszczeń, należy kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem.
Przyjrzyj się projektom domów jednorodzinnych i przeanalizuj układ pomieszczeń
Duży wpływ na komfort życia będzie miał układ poszczególnych pomieszczeń. Chodzi tu m.in. o liczbę kondygnacji – dom piętrowy pozwala naturalnie podzielić przestrzeń na strefę dzienną i nocną, jednak taka konstrukcja będzie utrudniać poruszanie się po domu osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom.
Ważne jest jednak także umiejscowienie konkretnych pomieszczeń względem słońca. Pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu – czyli jadalnia lub salon – powinny znajdować się od strony zachodniej lub południowej, które są najlepiej oświetlone. Przyjrzyj się projektom domów jednorodzinnych w pracowniach takich jak Domowe Klimaty i wybierz taki, który najbardziej możesz dostosować do swoich potrzeb.