Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Finansów w najbliższym czasie nie ma w planach podwyższania stawki podatku VAT, jednak przepisy wprowadzone w 2017 roku i tak nakładają na podatników nowe zobowiązania. Warto się im przyjrzeć.
VAT-7 informacje podstawowe
VAT-7 jest deklaracją, z której korzystają tak zwany czynni vatowcy, zobowiązani do składania comiesięcznych deklaracji. Czynny podatnik VAT to podmiot, który z wyboru lub obowiązku prawnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (i jest aktywny w przypadku zgłoszenia). Dodatkowo należy rozróżnić, że deklaracja VAT-7 służy wyłącznie do zeznań miesięcznych. W przypadku rozliczenia kwartalnego do dyspozycji podatnika zostaje formularz VAT-7K.
Jedną z kluczowych zmian, które zostały wprowadzone razem z reformą 2017 roku jest forma elektroniczna wielu dokumentów. Ten rodzaj komunikacji z urzędami skarbowymi ma prowadzić do usprawnienia administracji podatkowej, uproszczenia podstawowych kontroli oraz skrócenia ich czasu trwania, a także do ograniczenia liczby potrzebnych przy postępowaniu wyjaśniającym specjalistów z powodu automatyzacji niektórych zadań. Dodatkowo będzie to sposób na zmniejszenie ilości papierowych dokumentów w urzędach.
Z drugiej strony Ministerstwo Finansów chce zadbać o wygodę oraz komfort podatników, którzy bez wychodzenia z biura będą mogli z poziomu własnego komputera przesłać odpowiednie dokumenty, uzyskując tak zwane Urzędowe VAT-7 2018Poświadczenie Odbioru, które jest jednoznaczne z potwierdzeniem nadania listu poleconego w placówce pocztowej.
W ramach zmian formularz VAT-7 2018 roku należy więc składać właśnie w formie elektronicznej.
VAT-7, a JPK
Jednolity Plik Kontrolny to nowy system, dzięki któremu do organów skarbowych trafiać będzie więcej informacji księgowych w formie cyklicznych, comiesięcznych raportów oraz odpowiednie dane na ich żądanie. Specjalnie usystematyzowana struktura pliku pozwalać ma na jego sprawną weryfikację i ewentualne natychmiastowe znalezienie błędów.
W ramach części JPK wyszczególniono dwie, specjalnie odwołujące się do danych dotyczących VAT. Pierwsza struktura, o której mowa, to JPK_VAT – oznaczająca ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Ma ona identyfikować podmioty gospodarcze oraz zakup towarów i usług, dla których przepisy przewidują obowiązek naliczania podatku. Druga powiązana struktura to JPK_FA, czyli rozszerzenie poprzedniej o konieczność ewidencjonowania wszelkich faktur sprzedażowych.
Podsumowanie nowych obowiązków i możliwości organów skarbowych
Jeżeli zestawimy obowiązek podatników do składania cyklicznych deklaracji VAT-7 z odpowiednim deklarowaniem informacji w Jednolitym Pliku Kontrolnym zauważymy, jak szybko organ podatkowy może porównać te dwie formy elektronicznych dokumentów. Należy więc pamiętać, że informacje i dane przekazywane w obu formach powinny być takie same lub odpowiednio powiązane/zgodne.