Nic więc dziwnego, że ciągle pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego, kto zobowiązany jest do spełniania nowych zobowiązań i co one oznaczają w praktyce dla przedsiębiorców?
Czym jest JPK i po co został zaprojektowany?
Jednolity Plik Kontrolny (inaczej JPK) to nic innego, jak specjalna forma katalogu czy zbioru danych, w których przedsiębiorcy mają umieszczać swoje informacje księgowo-finansowe. Ustawodawca stwarza specjalne elektroniczne ramy (tutaj struktury), które wskazują w jaki sposób należy prowadzić dokumentację księgową w wersji elektronicznej.
Dzięki temu z założenia każdy z przedsiębiorców będzie miał identyczny zbiór, który łatwo będzie można zweryfikować. Ma to docelowo prowadzić do usprawnienia wszelkich postępowań oraz kontroli prowadzonych przez organy podatkowe oraz zlikwidować luki i nielegalne karuzele podatkowe.
Jakie obowiązki niesie ze sobą JPK?
W związku z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego przedsiębiorców czekają trzy główne obowiązki. Pierwszy z nich to prowadzenie dokumentacji w specjalnej elektronicznej formie JPK, z uwzględnieniem zasad i struktur określonych przez Ministerstwo Finansów. Ten obowiązek jako taki nie jest z zasady sprawdzany przez organy podatkowe, ale bez prawidłowego jego wypełnienia nie da się spełnić obowiązków drugiego i trzeciego.
Drugim obowiązkiem jest bowiem przesyłanie comiesięcznych raportów z odpowiednich struktur JPK, oczywiście w formie elektronicznej. Trzeci obowiązek to tak zwany eksport danych „ad hoc”, czyli na żądanie organu. Jakie dane i w jakim zakresie należy wprowadzać do systemu JPK, wynika bezpośrednio z jego budowy i struktur, z którymi zdecydowanie należy się wnikliwie zapoznać.
Jakie są terminy wprowadzenia obowiązku?
Większość podmiotów gospodarczych już podlega obowiązkom związanym z JPK. Jeżeli chodzi o raporty miesięczne ewidencji zakupu i sprzedaży były one wprowadzone już od 1 lipca 2016 roku dla dużych przedsiębiorców, następnie w styczniu 2017 dla średnich i małych, a od stycznia 2018 roku dotyczyć to będzie również mikroprzedsiębiorstw.
Natomiast jeśli chodzi o przekazywanie eksportu systemowego na żądanie organu, od 1 lipca 2016 roku taki obowiązek mają duże przedsiębiorstwa, a od 1 lipca 2018 roku średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa.
Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędów?
Jednolity Plik Kontrolny jest elementem reformy e-administracyjnej, której celem jest usprawnienie kontroli przedsiębiorców. Dane wprowadzane w sposób elektroniczny mogą być bardzo szybko porównane z informacjami przekazywanymi w innych zeznaniach, takich jak np. VAT-7.
W związku z tym należy skrupulatnie sprawdzać dane oraz ich zgodność z innymi przekazywanymi do fiskusa drukami księgowymi. Może bowiem dojść do sytuacji, że błąd wynikający z nieuwagi w systemie wyświetlać się będzie jako alert dla organów podatkowych, wskazując przedsiębiorcę jako potencjalnego przestępcę skarbowego.