Lasy Państwowe, a dokładnie Regionalna Dyrekcja w Radomiu postanowiła przypomnieć turystom, jak prawidłowo zachowywać się w lesie. Do sieci trafił apel z krótką instrukcją, gdzie wyrzucać tzw. śmieci organiczne. Z pozoru wydają się być niegroźne dla przyrody, co jest niestety błędnym, ale za to powszechnym przekonaniem. Wszak śmieci w lesie to nie tylko pozostawione butelki, puszki, siatki czy plastikowe przedmioty. A wiele osób niestety zapomina o tym.
"Niektórzy myślą, że miejsce ogryzka czy skórki jest w lesie. To nieprawda"
Na profilu facebookowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu pojawił się post, w którym krótko i konkretnie wyjaśniono, co robić w lesie z ogryzkiem bądź też skórką po owocu.
"Niestety niektórzy myślą, że miejsce ogryzka po jabłku czy skórki od banana jest w lesie. To nieprawda, takie odpady rzucone w ściółkę, ale i do kosza na śmieci przywabiają zwierzęta." - przestrzegają Lasy Państwowe.
Co zatem robić w lesie ze śmieciami organicznymi?
"Po prostu będąc w lesie wszystko, co przynieśliście ze sobą, zabierzcie z powrotem, również puste opakowania i resztki jedzenia. W wielu terenach turystycznie popularnych znajdziecie podobne jak na zdjęciu ostrzeżenia, które pomagają przeciwdziałać problemowi odpadów w lesie i ich negatywnemu wpływowi na dzikie zwierzęta." - czytamy w poście.
Odpady organiczne w lesie zwabiają dzikie zwierzęta
Warto mieć świadomość, że takie odpady organiczne zwabiają dzikie zwierzęta:
"Większe problemy z tym są np. w Bieszczadach, gdzie występują niedźwiedzie, ale negatywny wpływ takich śmieci jest i w lasach naszego regionu, gdzie odpady przywabiają inne dzikie zwierzęta, zaburzając ich naturalne zwyczaje."