Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Wszystko o podłożach do akwarium - jakie wybrać?

Materiał zewnętrzny 2020-04-27 17:20:00

Kwestia podłoża w akwarium jest ważniejsza, niż można by przypuszczać. Przede wszystkim, ma ono wpływ na wygląd zbiornika, a także stanowi ważną bazę dla życia roślin i zwierząt. Różnego rodzaju podłoża będą także w różnoraki sposób wpływać na równowagę chemiczną zbiornika, dlatego warto wiedzieć, które z nich okaże się najbardziej optymalne dla naszego akwarium. W tym artykule, przychodzimy z pomocą!

Piasek i żwir

Żwir jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów na podłoże do akwarium. Dzięki swoim właściwościom, zapewnia optymalne warunki do wzrostu roślin. Szczególnie żwir o mniejszej granulacji w przedziale od 1 do 3 mm stanowi odpowiedni materiał do zakorzenienia się dla roślin akwariowych. Jego drobinki posiadają jednak dosyć ostre krawędzie, co może stanowić wyzwanie dla niektórych gatunków ryb.

Dlatego, można również rozważyć wybór żwiru w granulacji od 3 do 10 mm, którego drobinki posiadają okrągły kształt i są bezpieczne dla zwierząt. Do zbiorników często wybiera się żwir kwarcowy, w jasnych, szarych odcieniach lub żwir rzeczny, który występuje w wielu barwach szarości, zieleni i czerwieni, tworząc piękny wygląd sceny akwarium i zapewniając zwierzętom i roślinom optymalne warunki do wzrostu i życia.

Z kolei piasek posiada znacznie mniejsze drobinki, przez co utrudnia nieco hodowlę roślin. Ceniony jest zwłaszcza dlatego, że stanowi idealne miejsce dla ryb do tworzenia kryjówek. Aby nie dopuścić do tworzenia się stref beztlenowych w podłożu, wystarczy raz na jakiś czas przemieszać jego wierzchnią warstwę. Nie należy do akwariów stosować piasku morskiego, który zawiera elementy muszli, mogące okazać się niebezpieczne dla zwierząt.

Kamienie i korzenie

Równie często do podłoża akwarium wykorzystuje się kamienie oraz korzenie. W sklepach akwarystycznych możemy znaleźć kamienie sztuczne oraz prawdziwe. Często dostępne są marmury, łupki czy granity, które to nie wpływają na równowagę chemiczną wody. Raczej nie poleca się wyboru skałek z dużą zawartością wapnia, chyba że hodowane przez nas gatunki zwierząt potrzebują zasadowej wody. Warto także wybrać kamienie o dużej, płaskiej powierzchni i unikać tych, o ostrych krawędziach.

Z kolei korzenie najlepiej jest zakupić w renomowanych sklepach zoologicznych i akwarystycznych, które posiadają szeroki wybór również egzotycznego drewna. Przygotowanie korzenia do naszego akwarium może być czasochłonne, dlatego gotowe produkty będą odpowiednie zwłaszcza dla początkujących akwarystów. Korzenie zapewniają świetną kryjówkę dla żyjących w zbiorniku zwierząt oraz stanowią niekiedy dopełnienie ich diety. Mają właściwości benefitujące jakości wody, choć potrafią ją zabarwić na charakterystyczny brązowy kolor. Stanowią jednak ważny element sceny akwarium, będąc miejscem, na którym mogą rosnąć rośliny i nadając akwarium prawdziwie dzikiego charakteru.

Które podłoże wybrać? Aby osiągnąć sukces w naszym zbiorniku, najlepiej zdecydować się na mieszankę kilku materiałów. Pozwoli nam to na stworzenie różnorodnego środowiska, które stanowi zbilansowane i potrzebne wsparcie dla flory i fauny akwarium. Po produkty wysokiej jakości zajrzyj na stronę sklepu Akwarystyczny 24.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych