Jakimi wyzwaniami charakteryzuje się obróbka metali?
• Aluminium ze względu na swoją miękkość jest podatne na tworzenie się zadziorów, czyli małych niedoskonałości pozostających po danym etapie obróbki na powierzchni przedmiotu. Aluminium może przywierać do narzędzi skrawających, co może narażać obrabiany przedmiot na uszkodzenia. Jest to metal bardzo podatny na ciepło, co może powodować jego rozszerzanie się podczas procesu obróbki. A to może prowadzić do niedokładności wymiarowych w produkcie końcowym.
• Stal nierdzewna może utwardzać się pod wpływem ciepła i ciśnienia podczas obróbki, co znacznie utrudnia sam proces. Dodatkowo jej twardość i ścieralność może powodować szybkie zużycie narzędzi, co wymaga częstszych wymian i konserwacji. Z kolei wytrzymałość stali może powodować drgania podczas obróbki, co może obniżyć jakość obrabianego przedmiotu.
• Tytan w trakcie obróbki wytwarza tak dużą ilość ciepła, że może ona doprowadzić do uszkodzenia narzędzia i odkształcenia materiału. Tytan jest również silnie reaktywny chemicznie i może wchodzić w reakcje z niektórymi płynami obróbkowymi. Należy mieć to na uwadze w trakcie planowania produkcji.
Potencjalne wady wybranych tworzyw sztucznych
• Akryl jest podatny na pękanie, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio umocowany w maszynie lub jeśli narzędzie nie jest odpowiednio ostre. Jest również narażony na stopienie lub odkształcenie pod wpływem ciepła wytwarzanego podczas obróbki.
• Poliwęglan ma tendencję do owijania się wiórów wokół narzędzia, co powoduje problemy z wykończeniem powierzchni. Może również się odkształcić lub zmienić kolor pod wpływem ciepła wytwarzanego w trakcie obróbki.
• Nylon z kolei może zmieniać wymiary ze względu na swoją tendencję do pochłaniania wilgoci, jak i do odkształceń pod wpływem ciepła.
I drewna…
Twarde liściaste drewno może się spalić, jeśli narzędzie jest zbyt tępe lub jest ustawiona zbyt duża prędkość. Istnieje tez ryzyko powstania drzazg wzdłuż słojów. Z kolei drewno iglaste jest narażone na rozdarcie wzdłuż słojów. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego materiału pod określony projekt, jak i regularna dbałość o jakość parku maszynowego i wykorzystywanego w produkcji oprzyrządowania.