Funkcja dziąseł w jamie ustnej
Dziąsła są istotną częścią jamy ustnej. Wspólnie z ozębną, cementem korzeniowym i kością wyrostka zębodołowego tworzą przyzębie. Stanowią naturalną barierą ochronną dla zębów oraz ich korzeni, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi i infekcjami. Oprócz tego utrzymują zęby na właściwym miejscu.
Dziąsła z natury mają delikatną strukturę, przez co są podatne na liczne podrażnienia oraz urazy mechaniczne. Już zbyt intensywne szczotkowanie zębów może naruszyć przyzębie, wywołując krwawienie dziąseł. Podobnie dzieje się w przypadku stosowania zbyt twardej szczotki.
Jeśli w okolicy dziąseł pojawiają się problemy, należy wówczas udać się do gabinetu periodontologicznego. Co to jest periodontologia? To dział stomatologii zajmujący się badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej.
Dobry periodontolog w Warszawie: jak dbać o dziąsła?
Profilaktyka to podstawa i o dziąsła warto dbać. Oto więc kilka sposobów pielęgnacji, którymi podzielił się stomatolog periodontolog z kliniki Dental Fraternity w Warszawie:
-
Właściwa higiena jamy ustnej – regularnie szczotkować zęby, starannie czyścić przestrzenie między zębowe za pomocą nici dentystycznej lub irygatora, stosować płyn do płukania ust.
-
Regularnie kontrole u dentysty – przynajmniej dwa razy do roku warto skontrolować stan zębów i dziąseł u stomatologa. W trakcie wizyty specjalista może przeprowadzić higienizacje i piaskowanie zębów.
-
Konsultować niepokojące objawy z dentystą – każda dolegliwość ze strony jamy ustnej powinna jak najszybciej być skonsultowana ze specjalistą. Im szybsza diagnoza, tym lepsze są efekty leczenia. Z kolei im późniejsza wizyta, tym dłuższe leczenie.
Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do periodontologa?
O problemie z dziąsłami w pierwszej kolejności świadczy ich krwawienie, lecz nie tylko. Istnieje wiele objawów, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty, a do najczęstszych należą:
-
krwawienie z dziąseł,
-
odsłonięte szyjki zębowe,
-
nieprzyjemny zapach z ust,
-
obrzęki, zaczerwienie i tkliwość dziąseł,
-
nadwrażliwość zębów,
-
ruchomość zębów,
-
zmiany na powierzchni jamy ustnej np. afty i owrzodzenia.
Powyższe symptomy to nie jedyne sygnały, które powinny skłonić do wizyty u stomatologa periodontologa. Osoby z nieleczonymi wadami gryzu oraz te, które noszą aparaty ortodontyczne, są szczególnie narażone na choroby przyzębia i dziąseł. Ponadto periodontolog zajmuje się również bruksizmem, czyli niekontrolowanym zgrzytaniem zębów powodującym uszkodzenie szkliwa.
Jak wygląda leczenie u periodontologa?
Leczenie periodontologiczne różni się nieco od standardowego leczenia stomatologicznego – przede wszystkim jest bardziej rozciągnięte w czasie. Problemów z dziąsłami nie da się pozbyć w trakcie jednej czy kilku wizyt. Pierwsza konsultacja opiera się na gruntownym przeglądzie zębów, dziąseł oraz kieszonek zębowych, a także na dokładnym wywiadzie z pacjentem. W jej trakcie specjalista pyta również o ewentualne inne schorzenia, ponieważ przyczyna problemów w jamie ustnej może mieć źródło gdzie indziej.
Leczenie jest różne w zależności od diagnozy i zaawansowania choroby. Może obejmować chirurgiczne lub laserowe usuwanie zmian w błonie śluzowe, a także kiretaż, czyli dokładne oczyszczanie kieszonek dziąsłowych.