Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

W których branżach w Radomiu brakuje specjalistów? Sprawdź!

as 2021-09-08 07:43:00

„Jaką drogę obrać, aby nie mieć problemu ze znalezieniem pracy?” To pytanie zadają sobie nie tylko młodzi ludzie, którzy na początku swojej drogi zawodowej chcą podjąć dobrą decyzję na lata. Coraz częściej zastanawiają się nad tym również osoby, które myślą o przebranżowieniu. Dziś sprawdzamy, jakie zawody dają pewne zatrudnienie w Radomiu i powiecie radomskim.

Bezrobocie nawet trzykrotnie większe niż w kraju 

Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu, w lipcu stopa bezrobocia w mieście wynosiła 11,4%. Dla porównania, w całym województwie mazowieckim współczynnik ten wynosił 5%, natomiast w całej Polsce – 5,9%.  Na początku lipca na bezrobotnych czekało 331 ofert pracy, co daje 15 osób na jedną ofertę. 

Natomiast w powiecie radomskim w lipcu prawie 17%  mieszkańców pozostawało bez pracy. Na początku lipca czekało na nich było 77 ofert pracy, a liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy wynosiła 42 osoby. 

Dobry zawód = Sukces 

Statystyki nie napawają optymizmem, jednak należy zwrócić uwagę, że różne branże odnotowują deficyt, równowagę lub nadwyżkę osób poszukujących pracy. Skupmy się na tych, w których brakuje pracowników.  

W jednym z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych, najwięcej ofert pod hasłem Praca Radom odnotowano w kategoriach kolejno: "Transport, spedycja", "Budowa/remonty" i "Produkcja”. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przygotował progronazę, która w duzej mierze pokrywa się z tymi oczekiwaniami pracodawców. Według barometru zawodów na 2021 r. opracowanego przez radomski PUP, w Radomiu i powiecie radomskim najbardziej pożądanymi pracownikami fizycznymi są: spawacze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, cieśle i stolarze, a także dekarze i blacharze budowlani oraz inżynierowie budownictwa.

„W cenie” są również zawody powiązane z elektroniką i nowymi technologiami, m.in.: administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych czy programiści i projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD. 

Wśród pożądanych zawodów znalazły się również: kierowca, nauczyciel przedmiotów zawodowych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, lekarz, pielęgniarka, położna, a także księgowa, spedytor i psychoterapeuta.

Prognozy zawarte w barometrze zawodów pokrywają się z ofertami pracy nie tylko w serwisach ogłoszeniowych, ale także tymi publikowanymi przez radomski PUP. Wśród najbardziej aktualnych ogłoszeń znaleźć można następujące pozycje, m.in.: mechanik maszyn, magazynier – kierowca, monter instalacji elektrycznych, nauczyciel języka angielskiego, dentysta, psycholog, spedytor, higienistka stomatologiczna czy kierowca samochodu ciężarowego. 

Równowaga i nadmiar

Największą część barometru zawodów opracowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu barometru stanowią te, w których prognozowana jest równowaga popytu i podaży. Są to zarówno pracownicy fizyczni (m.in.: betoniarze i zbrojarze, operatorzy maszyn, tapicerzy czy ogrodnicy i sadownicy), jak i umysłowi (analitycy, nauczyciele i lektorzy, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, rynku nieruchomości, zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, elektroniki, automatyki i robotyki). Nie brakuje również kucharzy, logopedów, ankieterów, opiekunów, politologów czy kulturoznawców. 

Jedyną dziedziną, w której można spodziewać się nadwyżki poszukujących pracy w stosunku do miejsc pracy jest administracja i prace biurowe.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych