Bezrobocie nawet trzykrotnie większe niż w kraju
Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu, w lipcu stopa bezrobocia w mieście wynosiła 11,4%. Dla porównania, w całym województwie mazowieckim współczynnik ten wynosił 5%, natomiast w całej Polsce – 5,9%. Na początku lipca na bezrobotnych czekało 331 ofert pracy, co daje 15 osób na jedną ofertę.
Natomiast w powiecie radomskim w lipcu prawie 17% mieszkańców pozostawało bez pracy. Na początku lipca czekało na nich było 77 ofert pracy, a liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy wynosiła 42 osoby.
Dobry zawód = Sukces
Statystyki nie napawają optymizmem, jednak należy zwrócić uwagę, że różne branże odnotowują deficyt, równowagę lub nadwyżkę osób poszukujących pracy. Skupmy się na tych, w których brakuje pracowników.
W jednym z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych, najwięcej ofert pod hasłem Praca Radom odnotowano w kategoriach kolejno: "Transport, spedycja", "Budowa/remonty" i "Produkcja”. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przygotował progronazę, która w duzej mierze pokrywa się z tymi oczekiwaniami pracodawców. Według barometru zawodów na 2021 r. opracowanego przez radomski PUP, w Radomiu i powiecie radomskim najbardziej pożądanymi pracownikami fizycznymi są: spawacze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, cieśle i stolarze, a także dekarze i blacharze budowlani oraz inżynierowie budownictwa.
„W cenie” są również zawody powiązane z elektroniką i nowymi technologiami, m.in.: administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych czy programiści i projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD.
Wśród pożądanych zawodów znalazły się również: kierowca, nauczyciel przedmiotów zawodowych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, lekarz, pielęgniarka, położna, a także księgowa, spedytor i psychoterapeuta.
Prognozy zawarte w barometrze zawodów pokrywają się z ofertami pracy nie tylko w serwisach ogłoszeniowych, ale także tymi publikowanymi przez radomski PUP. Wśród najbardziej aktualnych ogłoszeń znaleźć można następujące pozycje, m.in.: mechanik maszyn, magazynier – kierowca, monter instalacji elektrycznych, nauczyciel języka angielskiego, dentysta, psycholog, spedytor, higienistka stomatologiczna czy kierowca samochodu ciężarowego.
Równowaga i nadmiar
Największą część barometru zawodów opracowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu barometru stanowią te, w których prognozowana jest równowaga popytu i podaży. Są to zarówno pracownicy fizyczni (m.in.: betoniarze i zbrojarze, operatorzy maszyn, tapicerzy czy ogrodnicy i sadownicy), jak i umysłowi (analitycy, nauczyciele i lektorzy, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, rynku nieruchomości, zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, elektroniki, automatyki i robotyki). Nie brakuje również kucharzy, logopedów, ankieterów, opiekunów, politologów czy kulturoznawców.
Jedyną dziedziną, w której można spodziewać się nadwyżki poszukujących pracy w stosunku do miejsc pracy jest administracja i prace biurowe.