Czwartek 19 września
Januarego, Konstancji, Teodora
RADOM aktualna pogoda

Usuwanie znamion – kiedy zmiana skórna staje się zagrożeniem?

Materiał partnera 2024-07-30 08:30:00

Znamiona skórne to wszystkie zmiany zlokalizowane na powierzchni skóry człowieka, które powstają wraz z upływem lat lub towarzyszą mu od momentu urodzenia. Ich nagłe pojawienie się lub zmiana wyglądu może być powodem do niepokoju. Większość z nich to znamiona barwnikowe, powstałe w wyniku nadmiernego nagromadzenia się komórek barwnikowych skóry w jednym miejscu. Nazywane są powszechnie pieprzykami i zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Niektóre ze zmian skórnych mogą jednak przekształcić się w zmiany o charakterze nowotworowym, a nawet w złośliwego czerniaka. Warto zatem wiedzieć, kiedy może okazać się konieczne usuwanie znamion skórnych.

Leczeniem z wyboru, zalecanym w przypadku zauważenia niepokojących objawów ze strony zmian skórnych, jest chirurgiczne usuwanie znamion skórnych. Za pośrednictwem skalpela możliwe staje się bowiem wycięcie znamienia w całości, bez konieczności uszkadzania okolicznych tkanek. To szczególnie istotne ze względów diagnostycznych. Pobrany wycinek przekazuje się do analizy pod mikroskopem. Analitycy wykonują badanie histopatologiczne, które staje się nieodłącznym elementem pogłębionej diagnostyki atypowych zmian skórnych.

Czym są znamiona skórne? Jak powstają pieprzyki?

 

Znamiona skórne to widoczne gołym okiem zmiany na powierzchni ludzkiej skóry. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wśród najczęściej występujących wymienia się znamiona barwnikowe, czyli popularne pieprzyki, Powstają z nagromadzenia nadmiernej ilości melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Pojawiają się zwykle po nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV (najczęściej w sezonie letnim po opalaniu). To również brodawki, guzy, tłuszczaki, włókniaki, kaszaki oraz naczyniaki. Wszystkie z nich wymagają kontroli diagnostycznej dokonywanej samodzielnie przez pacjenta oraz przez lekarza specjalistę w warunkach gabinetowych. W razie konieczności zleca on chirurgiczne lub kosmetyczne usuwanie znamion skórnych.

 

Diagnostyka stanu zmian skórnych – na czym polega badanie dermatoskopowe?

 

O tym, kiedy należy usunąć znamię, zdecydować można wyłącznie po dokładnym badaniu diagnostycznym. Doświadczony chirurg dokonuje oględzin wybranych zmian skórnych. W tym celu może wykorzystać specjalistyczne narzędzie, jakim jest dermatoskop. Procedura diagnostyczna nie jest skomplikowana. Jeżeli jakiekolwiek znamię wzbudzi wątpliwości lekarza, zwykle zaleca on usuwanie znamion z wykorzystaniem skalpela. Pierwsze niepokojące objawy na powierzchni własnej skóry może zauważyć już sam pacjent. To on codziennie ogląda swoje ciało podczas kąpieli czy pielęgnacji. Samobadanie znamion należy wykonywać przynajmniej raz na miesiąc, wykorzystując w

 

celach diagnostycznych znajomość kryteriów rozwoju ABCDE czerniaka. Dermatologa lub chirurga warto z kolei odwiedzić przynajmniej raz na pół roku.

Które znamiona skórne są niebezpieczne dla zdrowia? Kiedy konieczne jest usuwanie znamion?

 

Bezwzględnym wskazaniem, dla którego wykonuje się usuwanie znamion skórnych, jest stwierdzenie ich chorobowego charakteru. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy lekarz lub pacjent zauważa, że zmiana skórna staje się asymetryczna, ma nieregularne brzegi lub nagle wzrasta. Każde ewoluujące znamię, które zmienia swój kolor, kształt, zaczyna swędzieć, boleć lub krwawić jest powodem do niepokoju. Szybka reakcja i skrupulatna diagnostyka oraz wdrożenie leczenia adekwatnego do sytuacji klinicznej pozwala zapobiec rozwojowi groźnych schorzeń skórnych, w tym również czerniaka (nowotworu złośliwego).

 

W niektórych przypadkach możliwe staje się również laserowe usuwanie znamion lub wykonanie zabiegu elektrokoagulacji. Wskazaniem do przeprowadzenia tych procedur jest jednak kosmetyczne (estetyczne) wycięcie zmian skórnych. Defekt kosmetyczny stanowią zwykle popularne pieprzyki, kurzajki, brodawki oraz delikatne przebarwienia. Niektóre z nich mogą mieć wypukłą formę, co znacznie utrudnia codzienną pielęgnację i higienę skóry. Ulegają one bowiem uszkodzeniom mechanicznym nawet podczas depilacji, wycierania skóry ręcznikiem czy zakładania odzieży lub biżuterii. Również ich lokalizacja może stać się źródłem dyskomfortu. W Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest usuwanie znamion z twarzy, okolic intymnych, a nawet dłoni. Każdy zabieg poprzedza dokładna diagnostyka stanu zdrowia pacjenta, weryfikacja wskazań oraz eliminacja ewentualnych przeciwwskazań.

Jak skuteczne jest usuwanie znamion? Radom i tutejsze Centrum Medyczne Galmedic słynie z bezbolesnych i bezpiecznych zabiegów wycinania zmian skórnych, zapobiegających nawrotom.

Usuwanie znamion skórnych – przebieg zabiegu i rekonwalescencja po usunięciu zmian

 

Zabieg chirurgiczny usuwania znamion skórnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Ponieważ podczas procedury medycznej lekarz posługuje się skalpelem i przerywa ciągłość tkanek skórnych, powinien przygotować pole operacyjne do zabiegu. Konieczne jest przede wszystkim oczyszczenie i zdezynfekowanie skóry pacjenta. Zabieg jest krótki i bezbolesny. Polega na całościowym wycięciu zmiany z podłoża skóry wraz z marginesem zdrowej tkanki. Wycięty fragment skóry lekarz umieszcza w specjalnym roztworze formaliny i przekazuje go do laboratorium. Analitycy wykonują jego badanie histopatologiczne. Ranę zszywa się, a szwy zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Proces gojenia jest krótkotrwały i przebiega w warunkach domowych. Stan pacjenta po zabiegu nie wymaga bowiem jego hospitalizacji. Blizna jest niewielka i mało widoczna, a odpowiednia dbałość o higienę i pielęgnację rany sprzyja jej szybszemu gojeniu.

 

Elektrokoagulacja i laserowe usuwanie zmian

 

W klinice medycyny estetycznej oferuje się usuwanie pieprzyków za pomocą lasera i elektrokoagulatora (prądu elektrycznego). Działanie to uniemożliwia jednak pogłębienie diagnostyki w przypadku istnienia podejrzeń co do chorobowego charakteru znamienia. Narzędzia i techniki te stosowane są zatem wyłącznie w stosunku do łagodnych zmian skórnych.

 

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych a badanie histopatologiczne

 

Po zabiegu chirurgicznego usuwania znamion lekarz zleca wykonanie badania histopatologicznego. Biopsja ma istotne znaczenie diagnostyczne. Jej wynik daje odpowiedź na pytanie o rodzaj wycinanego znamienia oraz jego charakter. Analitycy oceniają złośliwość pobranego wycinka oraz ewentualny naciek na okoliczne tkanki. Leczenie niektórych zmian barwnikowych nie skończy się bowiem na ich wycięciu. Wybrana grupa pacjentów po zabiegu usuwania znamion wymaga ponadto konsultacji onkologicznej.

 

Jak zapobiegać powstawaniu groźnych znamion?

 

Aby uniknąć usuwania zmian skórnych, warto szczególnie dbać o stan własnej skóry. Pomocne okazuje się stosowanie kremów z filtrem, odpowiednio dobranych do potrzeb i rodzaju skóry. Profilaktyka zmian nowotworowych skóry to również wczesna diagnostyka. Konieczne jest przede wszystkim wykonywanie profilaktycznej dermatoskopii i obserwacja własnego ciała. Nawet mało istotny strupek może z czasem przekształcić się w niebezpieczne zmiany, które wymagać będą chirurgicznego wycięcia. Systematyczne samobadanie znamion na skórze to pierwszy etap diagnostyki dermatologicznej. Większość niepokojących objawów jest bowiem widoczna gołym okiem. Nie trzeba zatem posiadać specjalistycznego sprzętu, by zauważyć, że na powierzchni skóry dzieje się coś złego. Może to być zwykle infekcja wirusowa, zakażenie bakterią lub oparzenie. Nie warto jednak bagatelizować żadnego z objawów. Badanie znamion u specjalisty trwa kilkadziesiąt minut, a niejednokrotnie ratuje zdrowie i życie pacjenta.

Usuwanie znamion Radom

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych