Ziemniaki – popularne odmiany i optymalne warunki
Kupując ziemniaki w warzywniaku czy w markecie nie zawsze zastanawiamy się nad ich odmianami. Czasami widzimy na opakowaniach informacje o tym, że jedne nadają się do gotowania, a inne będą idealne na frytki czy kluski. W rzeczywistości w Polsce uprawia się obecnie blisko 100 odmian ziemniaków, z których ponad 60% stanowią gatunki rodzime a resztę – te sprowadzone zza granicy, które przyjęły się na polskich gruntach. Odmiany te możemy ogólnie podzielić na bardzo wczesne i wczesne (zbierane już początkiem wakacji), średniowczesne (zbierane od lipca do sierpnia) oraz średniopóźne i późne (ich zbiory przypadają już na jesień).
Poszczególne odmiany różnią się również wymaganiami uprawowymi. Ogólnie można powiedzieć, że ziemniaki są wrażliwe na temperaturę (zarówno zbyt niską, jak i zbyt wysoką). Lubią nasłonecznione stanowiska oraz żyzne i bogate gleby o odczynie lekko kwaśnym (5-6 pH). Co istotne, po zbiorach należy odczekać co najmniej 4 lata, aby móc ponownie posadzić ziemniaki na tym samym stanowisku – skrócenie tego okresu może się przełożyć na kiepskie plony w kolejnym sezonie.
Przygotowanie do sadzenia ziemniaków
Gleba, w której zamierzamy sadzić ziemniaki, wymaga starannego przygotowania. Już jesienią zaleca się głęboką orkę i bronowanie podłoża. To również odpowiedni moment na pozbycie się chwastów oraz na nawożenie podłoża (najlepiej obornikiem, choć można również zastosować nawozy sztuczne – fosforanowe i potasowe). Tak przygotowana gleba powinna poczekać do wiosny. Przed sadzeniem należy ponownie zastosować bronowanie oraz nawożenie – tym razem nawozem azotowym.
W przypadku ziemniaków ogromną rolę odgrywa płodozmian – nie tylko nie powinno się ich sadzić rok po roku, ale też należy unikać sadzenia tuż po roślinach okopowych (burakach, marchwi, rzodkiewce) i psiankowatych (pomidorach, papryce). Pożądana jest natomiast wcześniejsza obecność na glebie przeznaczonej pod ziemniaki zbóż, roślin strączkowych oraz nawozów zielonych.
Sadzenie ziemniaków – typy sadzarek
Przystępując do sadzenia ziemniaków, trzeba pamiętać o ich specyfice – a jest nią bardzo płytki system korzeniowy. To dlatego do prac najlepiej nadaje się płaski teren, a najskuteczniejszą metodą sadzenia jest umieszczanie ziemniaków w redlinach i ich okopywanie. Bardzo wczesne ziemniaki sadzi się już w marcu. Należy zadbać o jakość bulw przeznaczonych do sadzenia – obecność egzemplarzy zgniłych czy chorych zwiększa ryzyko przenoszenia niebezpiecznych patogenów – bakterii i grzybów.
Sadzenie ziemniaków wymaga ich umieszczania na niewielkiej głębokości, za to z zachowaniem odpowiedniej odległości pomiędzy sadzonkami i rzędami. Należy również przykryć je ochronną warstwą gleby. Najczęściej stosowanymi w Polsce sadzarkami są sadzarka polska oraz czeska. Części zamienne do nich znajdziesz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-wyorywania/sadzarki-ziemniakow/.
Troska o ziemniaki w trakcie wzrostu
Ziemniaki gromadzą wodę, dlatego nie wymagają intensywnego podlewania poza okresem kwitnienia czy suszy. Konieczne jest natomiast regularne usuwanie chwastów oraz kontrola, czy ziemniaki są zdrowe i czy nie żerują na nich szkodniki.
Spośród chorób najgroźniejsza jest zaraza ziemniaczana, wywoływana przez podobny do grzyba patogen Phytophthora infestans. Szczególnie intensywnie rozwija się on przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności. Zarażone ziemniaki nie nadają się do spożycia. Z kolei spośród owadów najbardziej szkodliwa jest stonka, uniemożliwiająca prawidłowy rozwój rośliny
Zbiory ziemniaków – kombajny ziemniaczane
Zbiory ziemniaków, zależnie od odmiany, mają miejsce od lipca do października. Niezbędnym urządzeniem jest kombajn ziemniaczany, znacznie przyspieszający prace. Maszyna wykopuje i wstępnie oczyszcza ziemniaki, gromadzi je i umożliwia transport.
Z uwagi na trudne warunki pracy, musimy liczyć się z awariami kombajnów ziemniaczanych. Najczęściej usterki dotyczą lemieszy, tarcz sortujących, kół łańcuchowych czy rolek napinacza. Te i inne części do kombajnów ziemniaczanych i pozostałych maszyn rolniczych, możesz kupić na https://lebko.pl/.