Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w jednostkach samorządu terytorialnego na stanowisku urzędniczym (również kierowniczym), podpisują umowę o pracę na czas określony do 6 miesięcy. W tym czasie mają obowiązek odbycia służby przygotowawczej, trwającej do 3 miesięcy. Następnie zdają egzamin, którego pozytywny wynik jest warunkiem dalszego zatrudnienia. Procedurę wieńczy ślubowanie na sztandar miasta.
Po przejściu całej wymaganej procedury - pomyślnie zdanym egzaminie i złożeniu ślubowania - urzędnicy ci mogą podejmować pracę we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce.
Pracują w urzędzie
Jak wynika z danych GUS, w administracji samorządu terytorialnego na koniec ubiegłego 2018 roku pracowało ponad 256 tysięcy osób. W ciągu ostatnich lat w skali kraju urzędników samorządowych przybyło raptem 500.
Wśród największych zalet pracy w urzędzie wymieniane są niezmiennie: stabilność, gwarancja popłaconych składek, wypłaty na czas czy trzynastki. Minusem, na jaki zwracają uwagę samorządowcy, jest poziom płac.