Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Uchylna, skrzydłowa czy segmentowa - jak dobrać bramę garażową?

Artykuł sponsorowany 2021-09-26 12:59:00

Kolorystykę i styl bramy garażowej zwykle dość łatwo dopasować do pozostałych elementów elewacji. Wybór rodzajów powłok oraz gama barwna jest tak szeroka, że uwzględnia nawet niekonwencjonalne aranżacje.

Decyzje związane z estetyką są oczywiście istotne, jednak przy wyborze bramy garażowej ważne są także inne aspekty. Na co jeszcze, poza designem, należy zwrócić uwagę, dobierając bramę? Które z dostępnych na rynku rozwiązań jest najlepsze dla danego rodzaju garażu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Rodzaje bram garażowych – popularne rozwiązania

Producenci bram garażowych oferują co najmniej kilka rozwiązań. Każde z nich ma określone atuty i powstało jako odpowiedź na zapotrzebowanie użytkowników.

Brama garażowa skrzydłowa

Najbardziej klasyczne rozwiązania to bramy skrzydłowe. Doskonale nadają się do budynków, w których ze względów konstrukcyjnych czy technicznych nie można zastosować innego rozwiązania. Często wybierane są do niewielkich garaży remontowanych. Pozwalają na wykorzystanie całej przestrzeni pomieszczenia, ponieważ otwierają się na zewnątrz. Bramy skrzydłowe odznaczają się stosunkowo niską ceną z uwagi na techniczną prostotę rozwiązania (brak napędu i konstrukcji podtrzymującej płaszcz bramy po otwarciu).

Skrzydłowa brama garażowa nie zawsze może zostać zastosowana przy dużym nachyleniu podjazdu, na co należy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj przegrody do własnego garażu.

Bramy rolowane

Alternatywą dla bram skrzydłowych są ich rolowane odpowiedniczki. Technicznie i wizualnie bliskie są okiennym roletom zewnętrznym. Podobnie jak bramy skrzydłowe, nie zajmują miejsca wewnątrz garażu, jednak wymagają instalacji kasety mieszczącej zwój rolety w nadprożu. Kasetę można zainstalować również na zewnątrz, na elewacji budynku.

Nieco inną wersją typowej bramy rolowanej jest brama rolowana, która po otwarciu nie jest rolowana, lecz jej płaszcz prowadzony jest w wąskich prowadnicach pod sufitem. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w niskich garażach.

Bramy rolowane dobrze spełniają swoją funkcję przy stromych podjazdach. Wymagają instalacji napędu.

Uchylne bramy garażowe

Uchylna brama garażowa to stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie, które sprawdzi się w większości garaży. Płaszcz bramy po otwarciu znajduje się w konstrukcji zamocowanej pod sufitem garażu. Taka brama wymaga nadproża o wysokości, która odpowiada co najmniej minimalnej wysokości stelażu podtrzymującego płaszcz bramy po otwarciu.

Bramy uchylne nie potrzebują napędu elektrycznego i odznaczają się szerokim zakresem zastosowań. Przy bardzo stromych podjazdach należy sprawdzić przed montażem, czy brama da się otworzyć.

Bramy segmentowe

W przypadku klasycznej bramy segmentowej płaszcz po otwarciu schowany jest w stelażu instalowanym pod sufitem garażu. Pewnym wariantem takiego rozwiązania jest brama segmentowa boczna, której konstrukcja podtrzymująca płaszcz montowana jest na jednej ze ścian pomieszczenia.

Bramy segmentowe świetnie sprawdzają się w przypadku dużych otworów wjazdowych oraz przy stromych podjazdach. Wymagają pewnej powierzchni stropu czy ściany dla zainstalowania konstrukcji. Są napędzane elektrycznie.

Z czego wykonane są bramy garażowe?

Współczesna brama garażowa najczęściej wykonana jest z odpornego na korozję, plastycznego aluminium. Zaletą aluminium jest również jego niewielka waga, co sprawia, że otwieranie i zamykanie ręczne jest łatwe. Przy napędach elektrycznych z kolei nie trzeba montować dużych silników, które są droższe, pobierają większe ilości energii i zajmują więcej miejsca.

Bramy garażowe mogą być ocieplane lub nie. W przypadku garaży w bryle budynku jednorodzinnego korzystniej jest wybrać tę pierwszą opcję z uwagi na lepszą termoizolacyjność bramy. W garażach wolnostojących, podobnie jak w wielostanowiskowych w budynkach wielorodzinnych, zwykle stosuje się bramy nieocieplane.

Ciekawą alternatywą dla aluminium jest lite drewno. Niektórzy producenci proponują je nie tylko w przypadku bram skrzydłowych, co jest rozwiązaniem najbardziej oczywistym, nawiązującym do tradycji, ale również w przypadku bram uchylnych czy segmentowych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych