Na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi wykupić ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie to chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji spowodowanych w ruchu drogowym szkód osobowych i majątkowych.
OC – minimalne sumy gwarancyjne
Każda polisa OC ma taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, regulowany przepisami wspominanej ustawy. Ubezpieczyciele oferujący komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej muszą zapewnić swoim klientom takie same minimalne kwoty sum gwarancyjnych. Dotychczas sumy te wynosiły:
• 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych - w przypadku szkód na osobie,
• 1 000 000 euro w odniesieniu jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych - w przypadku szkód majątkowych.
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa nowelizująca ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych podwyższa te kwoty z 5 mln euro do 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie oraz z 1 mln euro do 1,06 mln euro w przypadku szkód na mieniu.
Cena najważniejsza przy ubezpieczeniu OC
Nie ma tak naprawdę znaczenia, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym właściciel pojazdu mechanicznego wykupi ubezpieczenie OC. Ma dowolność wyboru, a przy podejmowaniu takiej decyzji powinien kierować się po prostu wysokością składki rocznej.
Warto wyliczyć ją dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom. Na przykład wybierając obowiązkowe ubezpieczenie samochodu - ubezpieczamy-auto.pl wskaże, w których towarzystwach ubezpieczeniowych można liczyć na najtańsze OC.
Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki rocznej na OC biorą przy tym pod uwagę takie kryteria, jak:
• marka, model, pojemność silnika i wiek pojazdu;
• miejsce użytkowania pojazdu i jego rejestracji;
• fakt prowadzenia pojazdu przez młodego kierowcę (w wieku do 26 lat);
• wiek i doświadczenie właściciela pojazdu i współwłaścicieli;
• ewentualne zniżki i zwyżki ubezpieczeniowe właściciela lub współwłaściciela pojazdu - zniżki za bezszkodową jazdę;
• fakt wykupywania polisy przez internet lub w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.
Największe znaczenie dla ostatecznej ceny polisy OC samochodu mają z reguły zniżki za bezszkodową jazdę zgromadzone przez właściciela lub współwłaściciela pojazdu. W większości przypadków ubezpieczyciele udzielają 10 punktów procentowych zniżki na OC za każdy rok, w którym ubezpieczony kierowca nie spowodował wypadku czy kolizji wywołujących konieczność wypłaty odszkodowania z OC dla poszkodowanych.
Maksymalnie będzie to 60-70 proc. zniżki. Trzeba sprawdzić, w którym towarzystwie zniżki są najwyższe i jak są naliczane. Nie tylko zresztą one mają wpływ na cenę składki na OC.
Jak korzystnie wykupić AC?
Przy ubezpieczaniu samochodu, zwłaszcza drogiego, nowego pojazdu, warto zastanowić się nad możliwością wykupienia AC, czyli ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczenie to oferuje kierowcom wsparcie, w którego zakresie ochrony znajdują się różne okoliczności powodujące uszkodzenie, zniszczenie czy utratę pojazdu. Nie każdy kierowca wie o tym, że nie wszystkie polisy AC uwzględniają ryzyko kradzieży pojazdu. Podstawowym zadaniem AC jest rekompensowanie szkód właścicielowi samochodu, a nie poszkodowanemu uczestnikowi zdarzenia.
Podczas wykupywania takiej polisy nie można już kierować się przy wyborze wyłącznie ceną, ponieważ niska wysokość składki ubezpieczeniowej na AC najczęściej związana jest z niską sumą gwarancyjną oraz z faktem, że kierowca może mieć wysoki udział własny w szkodzie. Najlepiej dokładnie sprawdzić, co wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej i czy suma gwarancyjna jest adekwatna do rzeczywistej wartości pojazdu.
Assistance i NNW
Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i podobnie jak usługi assistance można je wykupić do ubezpieczenia OC lub AC. NNW pozwala na zapewnienie sobie i najbliższym odszkodowania na wypadek poważnych urazów czy śmierci - zarówno kierowcy, jak i pasażerów, w zależności od wybranej opcji ubezpieczeniowej.
Z kolei usługi assistance pozwalają na zapewnienie kierowcy pomocy w niespodziewanych okolicznościach. Towarzystwa ubezpieczeniowe w różny sposób kształtują zakres takiego ubezpieczenia. Mogą zapewniać w jego ramach holowanie pojazdu po awarii lub wypadku, naprawę na miejscu zdarzenia, pojazd zastępczy, a także pomoc prawną. Zakres pomocy świadczonej przez ubezpieczyciela w assistance uzależniony jest od wariantu, na który zdecyduje się klient.