Jak założyć prąd na działce
Jeżeli na Twojej działce nie ma jeszcze energii elektrycznej, to musisz udać się do regionalnego Operatora Systemu Dystrybucji (OSD), gdzie złożysz wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci.
Do wniosku trzeba dołączyć: dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów oraz mapę wskazującą, w jakiej odległości od działki znajduje się najbliższa linia energetyczna. Jeżeli nie jesteś właścicielem działki, a działasz w jego imieniu, musisz mieć pisemne do tego upoważnienie.
Warunki przyłączenia do sieci otrzymasz w ciągu 2 tygodni, a ważne będą przez dwa lata. Na mocy tego dokumentu możesz zacząć budowę przyłącza prądu. Opłata za przyłącze elektryczne zależy od trzech czynników: długości przyłącza, mocy przyłącza i rodzaju przyłącza. Opłata za podłączenie prądu do działki jest zryczałtowana, jednorazowa i zależna od tego, jaki będzie sposób przyłączenia: napowietrzne czy kablowe.
Co więcej, jeżeli odległość działki od najbliższego przyłącza jest większa niż 200 metrów, to będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Taryfa na działce
Na działkach rekreacyjnych obowiązuje taryfa G, czyli taka sama jak dla gospodarstw domowych. Jednak najlepiej pomoże nam w wyborze taryfy doświadczony sprzedawca prądu. Doradca z Po Prostu Energia zapyta Cię jak długo i w jakich godzinach korzystasz z energii elektrycznej.
Jeżeli masz czas na odpoczynek i prace w ogrodzie tylko w weekendy, najpewniej sprzedawca zaproponuje Ci taryfę G12, w której prąd jest tańszy właśnie w te dni oraz w nocy. Jeżeli możesz sobie pozwolić na częste wypady na działkę także w tygodniu, to najwygodniejsza będzie taryfa G11 ze stałą cena prądu. Jeżeli w czasie dwóch miesięcy wakacji Twoje dzieci bawią na działce non-stop, wówczas doradca z Po Prostu Energia dobierze dla Was zestaw taryf, który będzie odpowiadał faktycznemu zużyciu prądu przez wszystkie miesiące w roku. Warto skorzystać z takiej porady, zwłaszcza jeżeli masz możliwość pobytu na działce także w chłodniejsze dni.
Z wyborem sprzedawcy nie warto zwlekać
Pamiętaj, że dopiero kiedy podpiszesz umowę ze sprzedawcą prądu i informacja o tym dotrze do OSD, operator zamontuje licznik prądu na Twojej działce, więc nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili.
Jeżeli podpiszesz ze sprzedawcą prądu kompleksową umowę, wtedy on na mocy uzyskanego od Ciebie pełnomocnictwa załatwi wszystkie formalności z OSD! To korzystny wariant także w Radomiu, gdzie działa doświadczony sprzedawca prądu, czyli marka Po Prostu Energia. W tym przypadku nie tylko zaoszczędzisz czas na prace w ogrodzie, ale i będziesz korzystać z najtańszego prądu, za który zapłacisz wg jednej faktury za prąd.
Gdybyś zdecydował się na podpisanie dwóch umów - jedną z OSD, drugą np. z Po Prostu Prąd zajmie to trochę więcej czasu i co miesiąc będziesz miał do rozliczenia dwie faktury. Wówczas trudniej o kontrolę nad wydatkiem za działkowy prąd i łatwiej za niego przepłacić.