Projekt "Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do studentów, a także do osób w wieku od 18 do 55. roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63. roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy we wrześniu odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6. MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć na uczelni.
Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Pierwsze szkolenie 6. MBOT w ramach projektu „Wakacje z WOT” odbyło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie w terminie od 20 lipca do 4 sierpnia, które dedykowane było uczniom i nauczycielom. Kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”, będzie realizowane od 7 do 22 września w OSPWL w Wędrzynie i jest skierowane przede wszystkim do studentów. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.
Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” są realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczęły się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca września.
16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.
W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.