Poniedziałek 23 grudnia
Sławomiry, Wiktorii, Iwona
RADOM aktualna pogoda

Suchość oczu w sezonie grzewczym? Jak sobie z tym radzić?

Artykuł partnera 2024-12-23 10:15:02

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy, pojawiają się problemy z oczami. Powietrze w pomieszczeniach jest przesuszone, co wpływ negatywnie na film łzowy w oku. W następstwie zaczynasz odczuwać swędzenie, pieczenie i ból. Jak się ustrzec przed tak przykrymi objawami ze strony oczu? Podpowiadamy co zrobić, aby skutecznie zapobiegać takim problemom i skutecznie je zwalczać!

Przyczyny i objawy zespołu suchego oka

Przyjemne ciepło w domu to priorytet w czasie jesienno-zimowych chłodów. Jednak za taki komfort trzeba często drogo zapłacić. Pojawiające się problemy ze wzrokiem mogą skutecznie uprzykrzyć chwile pracy, jak i odpoczynku. Łzy, których zadanie polega na nawilżeniu oka i zapewnieniu poprawnego widzenia pod wpływem suchego powietrza wysychają. Co więcej, podobnie na narząd wzroku działają bardzo niskie temperatury i gwałtowne zmiany temperatury. Również zanieczyszczone powietrze, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach i wpatrywanie się w ekrany monitorów czy komputerów powoduje przykre dolegliwości. Suchość, swędzenie i pieczenie to nie tylko spory dyskomfort, ale też pogorszenie wzroku. Wysuszenie oczu prowadzi do szybszego mrugania, co wywołuje nadmierne  łzawienie. Niestety, to nie wystarcza do odczucia większej poprawy. Za jakiś czas sytuacja się powtarza i może prowadzić nawet do uciążliwych stanów zapalnych.

Co robić, aby poprawić komfort widzenia?

Przede wszystkim nawilżaj i wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz. Unikaj też zbyt wysokich temperatur, które wpływają na wzrost przesuszenia powietrza. Warto postawić dyfuzor z olejkami eterycznymi, które będą nawilżać powietrze i od razu delikatnie je aromatyzować. Jeśli pracujesz kilka godzin przy komputerze lub spędzasz czas na surfowaniu po Internecie, rób sobie dłuższe przerwy. Wpatruj się przez kilka sekund w jeden oddalony punkt, aby wzrok miał szansę odpocząć. Niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie nawadniania od wewnątrz. Wypijaj sporo wody w ciągu dnia, bo to ma duży wpływ na nawilżenie śluzówki oka. Jedz warzywa i owoce, które zawierają sporo wody, np. arbuzy czy ogórki. Nie zapominaj o kawasach Omega3 (np. ryby, orzechy, tłuste ryby), które również wpływają na zdrowie narządu wzroku. Jeśli chcesz odczuć znaczną poprawę, zacznij stosować krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy: starazolin hydrobalance. Tego typu środki na długo nawilżają śluzówkę oka i zapewnią komfort widzenia. Stosując je profilaktycznie, tworzysz silną ochronę dla swojego wzroku przed suchym powietrzem i promieniowaniem światła niebieskiego.

Kiedy już swędzi i piecze

Jeśli nie zastosujesz odpowiedniej profilaktyki, wtedy musisz liczyć się z rozwojem dolegliwości, a nawet stanem zapalnym. W początkowej fazie skutecznie mu zaradzisz, stosując krople do oczu o odpowiednim składzie, np. marki Starazolin. Przejrzyj ofertę i wybierz odpowiednie dla siebie produkty. Zakropienie nimi powierzchni oczu przynosi szybką ulgę. Znika lub zmniejsza się pieczenie i swędzenie. Tego typu krople zapobiegają szybkiemu wysychaniu filtru łzowego oraz wpływają na regenerację rogówki.  Często przy zespole suchego oka pojawia się obrzęk i przekrwienie, które także wyeliminujesz za pomocą dobrych środków z apteki. Wśród nich są np. tetryzolina krople, które świetnie radzą sobie z takimi i problemami.

Zacznij już dziś stosować skuteczną profilaktykę przeciw suchości oczu. Kiedy Twoje  oczy będą chronione, wtedy podczas sezonu grzewczego nie odczujesz  problemów ze wzrokiem. Zaoszczędzisz pieniądze na późniejsze leczenie, a sobie zaoszczędzisz przykrych dolegliwości związanych z zespołem suchego oka.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych