Piątek 1 listopada
Seweryna, Wiktoryny, Warcisława
RADOM aktualna pogoda

Śruta rzepakowa w żywieniu zwierząt – dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany 2024-10-31 13:07:00

Śruta rzepakowa powstaje w procesie ekstrakcji oleju z nasion rzepaku. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że jej skład chemiczny jest nieco inny niż surowych nasion tej rośliny. Na przykład nasiona te zawierają ok. 43% tłuszczu oraz ok. 22% białka ogólnego. Śruta rzepakowa zawiera jedynie ok. 2,5% tłuszczy oraz ok. 38% białka. Dlaczego jednak warto ją wykorzystywać do żywienia zwierząt?

Śruta rzepakowa dla trzody, bydła i drobiu

Śrutę rzepakową można śmiało wykorzystywać do karmienia trzody chlewnej. Trzeba jednak robić to we właściwych dawkach. Wszystko to ma na celu prawidłowy wzrost zwierząt, a także ich zdrowie. Istnieje wiele powodów, dla których warto karmić zwierzęta właśnie śrutą. Jest to niewątpliwie sposób na obniżenie kosztów produkcji paszy. Bardzo ważne jest tylko to, aby ilość śruty rzepakowej wprowadzanej do dawek pokarmowych dostosować do gatunku, wieku, rasy, a także wymagań pokarmowych zwierząt.

Żywienie zwierząt hodowlanych śrutą rzepakową generuje szereg korzyści. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją czynniki, które nieco ograniczają zastosowanie jej w tym zakresie. Chodzi tu przede wszystkim o zawartość glukozynolanów, ilość tłuszczy, a także włókno pokarmowe. 

W związku z powyższym, rolnicy, którzy zamierzają karmić swoje zwierzęta śrutą rzepakową, powinni w pierwszej kolejności dobrze poznać ten produkt. Muszą też uświadomić sobie, w jakich proporcjach, czyli w jakich dawkach mogą stosować śrutę. 

Dostępność śruty rzepakowej i ceny

Obecnie nie ma większego problemu z dostępnością śruty rzepakowej. Gospodarze, którzy zdecydowali się wykorzystywać ją do żywienia swoich zwierząt, nie powinno mieć trudności z zakupem. Śruta jest de facto odpadem powstającym w wyniku produkcji oleju rzepakowego. To nic innego jak rozgnieciony, a do tego odtłuszczony rzepak. 

W okresie od 26.08 do 01.09. 2024 roku cena śruty rzepakowej wynosiła 1145 zł za tonę. I jest to spadek o 0.61%. Każdy spadek ceny to dobra wiadomość dla tych, którzy właśnie przymierzają się do zakupu. By być na bieżąco z cenami śruty rzepakowej, warto odwiedzać popularne portale poświęcone rolnictwu. Jednym z nich jest Agronomist. To rzetelna strona z aktualnymi danymi dotyczącymi zbóż i nie tylko. 

Korzyści wynikające z żywienia zwierząt śrutą rzepakową oraz jej przystępna cena powodują, że coraz więcej hodowców decyduje się na ten wybór. Chcąc kupować tę paszę w dobrej cenie, warto być na bieżąco z aktualnymi danymi dotyczącymi cen rynkowych. Jest to też sposób na prognozowanie stawek w kolejnych miesiącach.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych