Serum a Krem
Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym różni się tradycyjny krem do twarzy od serum. Serum to produkt o (zazwyczaj) lekkiej konsystencji, która szybko wnika w skórę. Dodatkowo posiada składniki aktywne, przez co skuteczniej i szybciej niweluje poszczególne problemy skórne. Te właściwości serum do twarzy odróżniają je od tradycyjnych kremów. Aktualnie, spora część kobiet rezygnuje z kremu, na rzecz serum. Posiadaczki cery tłustej lub mieszanej chwalą ten kosmetyk za lekką formułę, która nie obciąża i nie przetłuszcza cery. Po serum do twarzy chętnie sięgamy również w okresie letnim, kiedy nasza skóra nie przepada za lepkimi i cięższymi konsystencjami na skórze twarzy. Dla cery suchej lub odwodnionej – serum (nawet o właściwościach nawilżających) może nie być produktem wystarczającym, dlatego może stanowić produkt uzupełniający codzienną pielęgnację.
Jak aplikować serum?
Serum powinno być aplikowane na czystą skórę, jako pierwszy krok pielęgnacyjny po dokładnym demakijażu i tonizacji (uwaga: tonik wzmacnia działanie produktów pielęgnacyjnych, a wilgotna skóra lepiej przyswaja składniki aktywne). Zazwyczaj, występują one w buteleczkach z pipetką o pojemności 30ml. Niewielka pojemność wiąże się z ilością nakładanego produktu na skórę twarzy, bowiem już kilka kropel wystarczy, aby pokryć równomiernie policzki, czoło, a nawet szyję. Podczas aplikacji serum, można wykonać delikatny masaż idący w kierunku od dołu do góry (aby nie naciągać skóry). Aplikacja serum może być ostatnim krokiem pielęgnacyjnym, ale nie musi. Posiadaczki cery suchej, odwodnionej bardzo często łączą działanie serum z dowolnym kremem (w szczególności podczas rytuałów wieczornych). Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb skóry.
Właściwości serum do twarzy
Właściwości serum uzależnione są od konkretnego przeznaczenia. Tutaj podobnie jak w przypadku klasycznych kremów do twarzy – jest w czym wybierać. W zależności od składników aktywnych, serum może wykazywać działanie nawilżające, odżywcze, redukujące przebarwienia, rozjaśniające, przeciwstarzeniowe i wiele, wiele innych. Serum może posiadać konsystencję lekkiego kremu (np. Fluff Mleko do Twarzy – Borówka), formę olejku (np. Resibo – Serum Naturalnie Wygładzające) lub esencji (np. Samarite Divine Elixir do Twarzy i pod Oczy).
Esencja, ampułka czy serum?
Na rynku kosmetycznym spotkać można różne nazwy, które w praktyce oznaczają jednak ten sam produkt. Najbardziej popularną wersją jest oczywiście serum, chociaż wraz z przemycaniem pielęgnacji azjatyckiej na nasz rynek rodzimy, coraz częściej stosuje się także nazwy: esencja lub ampułka. Niektórzy producenci na opakowaniach kosmetyków zamieszczają nazwę booster. To słowo pochodzi od angielskiego „boost” czyli zwiększyć, przyspieszyć działanie. Należy jednak podkreślić, że chociaż w teorii – nazewnictwo jest różne, w praktyce bardzo często sprowadza się do podobnych właściwości.
Serum do twarzy to bez wątpienia kosmetyk, który powinien posiadać miejsce szczególne na damskiej toaletce. Jest skoncentrowanym połączeniem składników aktywnych, przez co działa skuteczniej niż tradycyjne kremy. Wszystko jednak zależy od składu i receptury, które warunkują działanie produktu.