Elektroniczna wygoda e-deklaracji
Żyjemy w XXI wieku, jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych wygód. Jedną z nich zapewnia nam elektronika oraz internet. Reformowana aktualnie administracja podatkowa stara się za tym nadążyć, proponując nowe rozwiązania, które można wykorzystywać do pracy przy zeznaniach podatkowych, czyli tzw. e-deklaracje, które elementem nowoczesnego systemu e-podatków i umożliwiają podatnikom składanie zeznań za pomocą internetu.
Oznacza to w skrócie możliwość pracy przy własnym komputerze. Koniec więc z wypełnianiem niewygodnych tabeli i formularzy oraz podpisywaniem dużej liczby dokumentów. Najpopularniejsze deklaracje można wysłać bez konieczności posiadania specjalnego oprogramowania do podpisywania dokumentów online (np. kwalifikowanego podpisu elektronicznego). Weryfikacja osoby składającej następuje bowiem na podstawie danych identyfikujących.
Rozlicz formularze podatkowe za darmo
Z założenia e-deklaracje mają być dostępne bez ograniczeń dla każdego podatnika. Nie trzeba mieć specjalnych uprawnień do korzystania z nich – wystarczy komputer z dostępem do internetu. Formularze podatkowe nie będą również generalnie podlegały żadnym dodatkowym opłatom. Wypełnienie, a nawet przesyłanie ich ma odbywać się za darmo. Forma przekazywanych przez internet dokumentów wymusiła natomiast stworzenie odpowiednika potwierdzenie nadania listu poleconego, które generowane jest w systemie jako Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
Druki księgowe przez internet
Jeszcze do niedawna formularze podatkowe trzeba było składać osobiście albo wysyłać listem poleconym. W obu przypadkach mogło wiązać się to więc z długotrwałym oczekiwaniem w urzędzie podatkowym lub w kolejce na poczcie. W ostatnich dniach przed końcem obowiązującego terminu trwało to nawet kilka godzin.
Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest, jak widać, przesyłanie dokumentów przez internet. Teraz, niezależnie gdzie jesteśmy, mamy możliwość rozliczyć swoje druki księgowe online. Co więcej, termin w pewnym rozumieniu nam się „wydłuża”, ponieważ maila można wysłać do końca dnia, czyli do godziny 24:00, a nie wszędzie były dostępne całodobowe urzędy pocztowe.
Podstawowe wątpliwości i obawy podatników
Elektroniczne formularze podatkowe wywołują pewien niepokój podatników. Czy taki sposób przesyłania jest bezpieczny? Czy formularze podatkowe na pewno dotrą do urzędu? Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że internet oraz elektroniczne przetwarzanie dokumentów nie są zupełnie nową procedurą dla organów podatkowych. Były one już wykorzystywane przy prowadzonych postępowaniach i dowodach. Administracja jest więc odpowiednio przygotowana, a połączenia szyfrowane i zabezpieczone. Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest natomiast wystarczającym dowodem złożenia deklaracji przez podatnika.