Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Rośnie liczba turystów nad morzem. Czy są bezpieczni?

dm, portalsamorzadowy.pl 2018-05-20 15:15:00

W ostatnich trzech latach znacznie, bo o jedną trzecią, wzrosła liczba turystów w pasie nadmorskim. W całej Polsce jednak widać tendencję spadkową liczby przestępstw, a strefa nadmorska wpisuje się w to zjawisko - powiedziała geograf przestępczości Natalia Sypion-Dutkowska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Foto: pixabay

"W ostatnich trzech latach znacznie, bo o jedną trzecią, wzrosła liczba turystów w pasie nadmorskim. W całej Polsce jednak widać tendencję spadkową liczby przestępstw, a strefa nadmorska wpisuje się w to zjawisko" - powiedziała specjalistka.

Według niej, w miejscowościach nadmorskich najczęstsze są kradzieże, bo złodziejom sprzyja tłok na plażach i anonimowość plażowiczów. Często ofiarami złodziei padają także osoby zatrzymujące się w hotelach. Turyści najczęściej zabierają na wakacje pieniądze i biżuterię, ale podczas odpoczynku często zwracają na nie mniejszą uwagę.

Bardziej od Polaków na kradzieże narażeni są turyści zagraniczni. "Sprzyjająca dla złodziei jest bariera językowa - tacy turyści częściej rezygnują ze zgłaszania kradzieży na policję" - powiedziała Sypion-Dutkowska.

Nad polskim morzem wciąż wiele jest także przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. "Ma to związek ze spożyciem alkoholu i środków psychoaktywnych podczas wakacji. Obniżają one poziomy samokontroli wypoczywających - to przyczynia się do zwiększenia liczby przestępstw czy występków" - powiedziała specjalistka.

Przy czym - według niej - najbardziej zagrożone przestępczością są duże ośrodki turystyczne.

Jak zauważyła Sypion-Dutkowska, liczba turystów nad morzem jest większa niż wynika z oficjalnych informacji. "Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku w powiatach i miastach nadmorskich przebywało ponad 4 mln turystów, czyli osób nocujących co najmniej raz. Z różnych badań naukowych wynika zaś, że w rzeczywistości liczba ta jest większa i może sięgać 5 mln osób" - powiedziała Sypion-Dutkowska. Tymczasem - jak dodała - policja zarejestrowała wtedy ponad 37 tys. przestępstw, w tym 23 tys. przeciwko mieniu i około 800 przeciwko życiu i zdrowiu.

"Oczywiście nie zawsze ofiarami lub sprawcami byli turyści. Teoretycznie jednak co setny turysta w polskiej strefie nadmorskiej taką ofiarą był" - zaznaczyła badaczka. Dodała, że nie wszystkie przestępstwa są rejestrowane i szacuje się, że mogło ich być nawet 50 tys.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych