Czym są? Jakie są ich zadania? Jak wygląda działalność Polskiej Akcji Humanitarnej i jak możemy ją wspierać, by realizowała swoje cele?
Czym są organizacje humanitarne?
Organizacje humanitarne niosą pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, by miliony ludzi w najtrudniejszej sytuacji życiowej otrzymały wsparcie umożliwiające przetrwanie, odzyskanie godności i budowanie lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci.
Organizacje humanitarne pomagają ludziom w obliczu klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych, ubóstwa. Ich działania są prowadzone w sposób neutralny, bezstronny i niezależny, co pozwala im dotrzeć do potrzebujących bez względu na polityczne czy kulturowe uwarunkowania. Pracują zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej, dostarczając żywność, wodę, opiekę medyczną czy wsparcie psychologiczne. Do najbardziej znanych na świecie organizacji międzynarodowych należą m.in.:
- Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC)
- UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci)
- Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières, MSF)
- CARE International
Zadania organizacji humanitarnych
Organizacje humanitarne zapewniają pomoc doraźną oraz budują długoterminowe strategie rozwoju. Ich główne zadania to:
- Natychmiastowa pomoc w sytuacjach kryzysowych w rejonach dotkniętych klęskami żywiołowymi, wojną czy epidemiami.
- Zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak żywność, woda, schronienie i odzież osobom w potrzebie.
- Wsparcie zdrowotne w postaci misji medycznych, dostarczania leków oraz edukacji zdrowotnej.
- Edukacja i rozwój społeczności poprzez programy edukacyjne i szkoleniowe, które pomagają społecznościom wychodzić z kryzysu.
- Monitoring praw człowieka i ochrona praw osób narażonych na przemoc, wykluczenie czy niesprawiedliwość.
Organizacje humanitarne w Polsce
W Polsce jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji humanitarnych jest Polska Akcja Humanitarna (PAH). PAH od ponad 32 lat pomaga ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi w różnych częściach świata. Pracownicy PAH są obecni w najbardziej zapalnych rejonach świata, m.in.: w Jemenie, Libanie, Syrii, a także na terenach dotkniętych suszą i innymi skutkami katastrofy klimatycznej, np. na Madagaskarze albo w Sudanie Południowym. Jej działalność obejmuje dostarczanie żywności, budowę studni, pomoc edukacyjną, wsparcie uchodźców.
Angażowanie się w działalność PAH jest możliwe na wiele sposobów:
Wpłaty jednorazowe lub regularne darowizny
Możesz przekazać darowiznę za pośrednictwem strony internetowej organizacji, przelewem bankowym lub w ramach zbiórek charytatywnych.
Zakup produktów charytatywnych
PAH oferuje m.in. charytatywne kartki świąteczne. Dochód z ich sprzedaży wspiera działania organizacji.
Promowanie działalności organizacji
Udostępniaj informacje w mediach społecznościowych i zachęcaj innych do wsparcia organizacji.
Działalność PAH to dowód na to, że każdy może mieć wpływ na poprawę losu ludzi na całym świecie i że często wystarczy mały gest, by pomóc najbardziej potrzebującym.