Podkradanie podręczników to nie żart. W czasie dotychczasowych edycji „Lekcji z ZUS” do urzędu docierały informacje o tym, że szybko stawały się one rodzinnym poradnikiem dotyczącym ubezpieczeń społecznych. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn jest fakt, że materiały z zajęć są napisane w łatwy i przyjazny sposób. Nie są także przeładowane informacjami, więc łatwo zorientować się w najważniejszych kwestiach.
Podręczniki są popularne także dlatego, że niewielu dorosłych dobrze orientuje się w ubezpieczeniach społecznych. Nie wiedzą za co opłacają składki, nie wiedzą również jakie świadczenia mogą dzięki nim otrzymać. Inaczej jest z młodzieżą, która chodzi do szkół ponadpodstawowych współpracujących z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W placówkach tych realizowany jest projekt „Lekcje z ZUS”. Są to 4 lekcje, na których nauczyciel wyjaśni m.in. dlaczego umowa o pracę zabezpiecza nas na przyszłość lepiej niż umowa o dzieło oraz z czego wynika wysokość składek i świadczeń. Będzie też mowa o tym jakie obowiązki względem ZUS ma osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz jak łatwo rozliczyć składki online.
Jeżeli szkoła nie uczestniczyła do tej pory w projekcie, to warto jak najszybciej się zgłosić. Jest jeszcze czas na to, aby nauczyciel wziął udział w szkoleniu i przeprowadził jesienią „lekcje z ZUS” w swojej szkole. Skorzysta placówka, która wzbogaci ofertę programową, ale najwięcej zyska oczywiście sam uczeń. Zajęcia dobrze przygotują go do dorosłego życia, do podejmowania zawodowych decyzji w sposób świadomy i przemyślany.
To ważne, bo część z nich zaraz po ukończeniu szkoły rozpocznie przecież pierwszą pracę lub założy firmę. Pośpiech jest wskazany także dlatego, że już 27 listopada rusza pierwszy etap olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Na laureatów czekają indeksy i dodatkowe punkty w rekrutacjach na wiele wyższych uczelni oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 listopada.
Wszystkich nauczycieli zainteresowanych „Lekcjami z ZUS” zapraszamy do kontaktu z koordynatorami ds. komunikacji i edukacji. W radomskim oddziale ZUS zgłoszenia przyjmujemy pod numerem (48) 385 63 51. Zapewniamy fachowe przygotowanie do poprowadzenia zajęć, wszelką pomoc merytoryczną oraz podręczniki i zeszyty. Materiały dydaktyczne zostały opracowane specjalnie na potrzeby lekcji we współpracy z doświadczonym metodykiem nauczania. Są w nich scenariusze zajęć i atrakcyjne multimedia do wykorzystania w klasie. Więcej informacji oraz listę uczelni, które przyznają indeksy albo dodatkowe punkty dla finalistów olimpiady ZUS, znajdą Państwo na stronie www.zus.pl/edukacja.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych angażuje się także w zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz wykłady dla studentów. Pracownicy ZUS czekają na Państwa kontakt.