Restrukturyzacja a upadłość - podstawowe różnice
Podstawowy celem zarówno restrukturyzacji, jak i upadłości jest zaspokojenie wierzycieli. Postępowanie restrukturyzacyjne ma jednak na celu ochronę przed upadłością. Po jego zakończeniu przedsiębiorca może w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą, często zmieniając strukturę firmy i wprowadzając nowe rozwiązania organizacyjno-finansowe. Tymczasem upadłość wiąże się z zakończeniem działalności i zaspokojeniem wierzycieli poprzez spieniężenie majątku dłużnika. W jej toku powoływany jest syndyk, który nie występuje w restrukturyzacji. Upadłość ogłasza się w momencie, gdy firma jest już niewypłacalna, natomiast restrukturyzację można przeprowadzić także w przypadku zagrożenia niewypłacalnością.
Kiedy restrukturyzacja jest najlepszym rozwiązaniem?
Restrukturyzacja firmy na ogół jest korzystniejsza niż upadłość. Przedsiębiorca ma prawo kontynuować prowadzenie działalności, a dodatkowo w niektórych przypadkach nie traci kontroli nad posiadanym majątkiem. Restrukturyzacja przeznaczona jest dla firm, które chcą:
-
wyjść z zadłużenia,
-
poprawić swoją sytuację finansową,
-
nauczyć się efektywnie zarządzać zasobami,
-
zachować najważniejsze kontrakty,
wzmocnić swoją pozycję na rynku.
Więcej na temat tego, czym jest restrukturyzacja i jak przebiega, można dowiedzieć się tutaj: https://jablonski-restrukturyzacja.pl/. Warto pamiętać, że jeśli do sądu jednocześnie wpłynie wniosek o restrukturyzację i upadłość, najpierw rozpatrywany jest pierwszy z wymienionych. Sąd dąży bowiem do tego, by przedsiębiorca w miarę możliwości kontynuował działalność i spłacał wierzycieli z wypracowanych kwot.
Upadłość - co warto o niej wiedzieć?
Upadłość firmy ma na celu niemal wyłącznie oddłużenie. W przeciwieństwie do restrukturyzacji, po jej zakończeniu przedsiębiorstwo przestaje funkcjonować. Jest to niezwykle skomplikowana procedura, która prowadzi do likwidacji majątku zadłużonej firmy. Celem jest oczywiście zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Upadłość to ostateczne rozwiązanie, od którego nie ma odwrotu. Restrukturyzacja firm w Warszawie może zakończyć się sukcesem lub niepowodzeniem, jednak stanowi dla przedsiębiorców szansę, której nie daje upadłość. Jej celem jest wyłącznie zaspokojenie wierzycieli, a nie ratowanie przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja czy upadłość - co wybrać?
Wybór między restrukturyzacją a upadłością powinien być podyktowany sytuacją finansową firmy oraz postawą właścicieli. Nie jest prawdą, że restrukturyzacja przeznaczona jest wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, podobnie jak upadłość konsumencka nie jest tylko dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Warto dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę https://jablonski-restrukturyzacja.pl/restrukturyzacja-firmy-jednoosobowej/. Upadłość, podobnie jak restrukturyzację, mogą ogłosić podmioty działające w różnych branżach i na różną skalę. Ważne, aby uświadomić sobie cele obu postępowań, ich przebieg oraz konsekwencje. Ostateczną decyzję warto podjąć we współpracy z doświadczonym prawnikiem, który specjalizuje się w prawie upadłościowym. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, po przeanalizowaniu sytuacji firmy, wyda stosowne rekomendacje. Prawnik jest wsparciem na każdym etapie postępowania, działając w imieniu klienta.