Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Restrukturyzacja czy upadłość - które rozwiązanie wybrać dla zadłużonej firmy?

Artykuł sponsorowany 2024-10-14 10:28:00

Restrukturyzacja często utożsamiana jest z upadłością, jednak w porządku prawnym są to dwa zupełnie różne terminy. Inne są zarówno obowiązujące procedury, jak i cele obu postępowań. Kiedy warto wybrać restrukturyzację, a kiedy wybrać upadłość firmy?

Restrukturyzacja a upadłość - podstawowe różnice

Podstawowy celem zarówno restrukturyzacji, jak i upadłości jest zaspokojenie wierzycieli. Postępowanie restrukturyzacyjne ma jednak na celu ochronę przed upadłością. Po jego zakończeniu przedsiębiorca może w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą, często zmieniając strukturę firmy i wprowadzając nowe rozwiązania organizacyjno-finansowe. Tymczasem upadłość wiąże się z zakończeniem działalności i zaspokojeniem wierzycieli poprzez spieniężenie majątku dłużnika. W jej toku powoływany jest syndyk, który nie występuje w restrukturyzacji. Upadłość ogłasza się w momencie, gdy firma jest już niewypłacalna, natomiast restrukturyzację można przeprowadzić także w przypadku zagrożenia niewypłacalnością.

Kiedy restrukturyzacja jest najlepszym rozwiązaniem?

Restrukturyzacja firmy na ogół jest korzystniejsza niż upadłość. Przedsiębiorca ma prawo kontynuować prowadzenie działalności, a dodatkowo w niektórych przypadkach nie traci kontroli nad posiadanym majątkiem. Restrukturyzacja przeznaczona jest dla firm, które chcą:

  • wyjść z zadłużenia,

  • poprawić swoją sytuację finansową,

  • nauczyć się efektywnie zarządzać zasobami,

  • zachować najważniejsze kontrakty,

wzmocnić swoją pozycję na rynku.

Więcej na temat tego, czym jest restrukturyzacja i jak przebiega, można dowiedzieć się tutaj: https://jablonski-restrukturyzacja.pl/. Warto pamiętać, że jeśli do sądu jednocześnie wpłynie wniosek o restrukturyzację i upadłość, najpierw rozpatrywany jest pierwszy z wymienionych. Sąd dąży bowiem do tego, by przedsiębiorca w miarę możliwości kontynuował działalność i spłacał wierzycieli z wypracowanych kwot.

Upadłość - co warto o niej wiedzieć?

Upadłość firmy ma na celu niemal wyłącznie oddłużenie. W przeciwieństwie do restrukturyzacji, po jej zakończeniu przedsiębiorstwo przestaje funkcjonować. Jest to niezwykle skomplikowana procedura, która prowadzi do likwidacji majątku zadłużonej firmy. Celem jest oczywiście zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Upadłość to ostateczne rozwiązanie, od którego nie ma odwrotu. Restrukturyzacja firm w Warszawie może zakończyć się sukcesem lub niepowodzeniem, jednak stanowi dla przedsiębiorców szansę, której nie daje upadłość. Jej celem jest wyłącznie zaspokojenie wierzycieli, a nie ratowanie przedsiębiorstwa.

Restrukturyzacja czy upadłość - co wybrać?

Wybór między restrukturyzacją a upadłością powinien być podyktowany sytuacją finansową firmy oraz postawą właścicieli. Nie jest prawdą, że restrukturyzacja przeznaczona jest wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, podobnie jak upadłość konsumencka nie jest tylko dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Warto dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę https://jablonski-restrukturyzacja.pl/restrukturyzacja-firmy-jednoosobowej/. Upadłość, podobnie jak restrukturyzację, mogą ogłosić podmioty działające w różnych branżach i na różną skalę. Ważne, aby uświadomić sobie cele obu postępowań, ich przebieg oraz konsekwencje. Ostateczną decyzję warto podjąć we współpracy z doświadczonym prawnikiem, który specjalizuje się w prawie upadłościowym. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, po przeanalizowaniu sytuacji firmy, wyda stosowne rekomendacje. Prawnik jest wsparciem na każdym etapie postępowania, działając w imieniu klienta.

Komentarze naszych czytelników

  • upadek

    2024-10-15 08:28:12

    Witkowski: Mieszkańcy Radomia byli zadowoleni ze zmian, ale nie z ich tempa. jacy mieszkańcy. zastój stagnacja i wegetacja to wg ciebie postęp. taką samą politykę realizuje tusk  w polsce. spełnianie obietnic wyborczych z cpk na czele
  • DzIADOSTWO RADOMSKIE

    2024-10-15 13:09:14

    Są chętni do zlikwidowania nieczynnych torowisk w mieście. Ale oferty trochę za drogie. miasto chce za 150 tyś je usunąć a kwoty firm zaczynają się od 180 tyś. na rzeczy ważne witkowski nie ma ale na campus polska wydać 15 tyś to są środki a na mieszkańcACH MOŻNA OSZCZĘDZAĆ
  • rowerzyści

    2024-10-16 10:33:04

    witkowski wysil się i zlikwiduj torowisko na ulicy mazowieckiego. na campus polska to kasę miałeś

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych