Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Regularne badania mammograficzne zmniejszają ryzyko śmierci na raka piersi aż o 60 proc.

dm, Kurier PAP 2018-11-24 12:12:00

Kobiety, które korzystają z badań przesiewowych piersi, mają większą szansę na wygraną z rakiem. Nie bójmy się mammografii, bo ratuje ona życie.

Naukowcy z angielskiego Queen Mary University of London przeanalizowali związek regularnych badań profilaktycznych piersi ze zmniejszeniem umieralności na raka. W analizie wykorzystano dane ponad 50 tysięcy kobiet, objętych programem badań profilaktycznych w Szwecji.

Metoda badawcza

W latach 1977 - 2015 w regionie Dalarna w Szwecji 52 438 kobiet w wieku od 40 do 69 roku życia zostało objętych badaniami przesiewowymi piersi. Wyniki tych badań oraz wyryte przypadki raka, a także śmierci z powodu nowotworów były skrupulatnie notowane i analizowane. Na tej podstawie obliczono, jak regularne badania wpłynęły na ryzyko śmierci na nowotwór piersi.

Wyniki badania

Okazało się, że regularne badania piersi przynoszą bardzo dobre efekty. Dzięki temu, że nowotwór był wykrywany na bardzo wczesnym etapie, można było go skutecznie leczyć. Pozwoliło to na obniżenie ryzyka zgonu o 60 proc. (w pierwszych 10 latach od zdiagnozowania raka) w stosunku do kobiet, które nie były objęte profilaktyką badań piersi. Obliczono również, że w przypadku kobiet, u których minęło od 11 do 20 lat od momentu diagnozy, ryzyko to spadło o 47 proc.

Profilaktyka – to się opłaca!

Analiza przeprowadzona przez badaczy z Queen Mary University of London pokazuje, jak ważne są badania przesiewowe.

W Polsce działa program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ. Skierowany jest on do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które:

- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat; lub

- otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia czynnikami ryzyka, takimi jak między innymi rak piersi wśród członków rodziny, czy też mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Aby skorzystać z badania należy udać się do placówki realizującej program lub do mobilnego mammobusu. Lista placówek oraz miejsca postoju mammobusów dostępne są w wojewódzkich oddziałach NFZ.

W roku 2017 z Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skorzystało aż 1 001 175 kobiet. A Ty? Kiedy ostatni raz badałaś swoje piersi?

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych