Palety w logistyce – podstawowe informacje
Palety można spotkać niemal w każdym magazynie i centrum dystrybucyjnym – umożliwiają one standaryzację procesu składowanie i przepływu towarów w łańcuchu dostaw, a także efektywną dystrybucję do punktu sprzedaży. Wszystkie urządzenia i maszyny wykorzystywane w logistyce są przygotowane do transportu i obsługi palet.
Zobaczcie co zyskujemy poprzez zastosowanie palet w procesie składowania:
- Szybki przepływ ładunków – poprzez ujednolicenie ładunków, można je szybko załadować i szybko rozładować z samochodu dostawczego,
- Bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni – regały magazynowe są przygotowane do składowania palet według najwyższych standardów dotyczących tzw. współczynnika wykorzystania przestrzeni,
- Redukcja kosztów – poprzez ten sam kształt ładunku w całym łańcuchu dostaw możemy znacznie zredukować koszty operacyjne,
- Możliwość sprawnego przepływu bardzo nietypowych ładunków – nawet nietypowy, ładunek umieszczony na palecie nabiera cech ładunku standardowego, przez co można go łatwo transportować i składować.
Czym są i kiedy stosuje się regały paletowe
Regały paletowe to konstrukcja ramowa, którą wykorzystuje się do składowania jednostek spaletyzowanych w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Używają słowa regał paletowy, najczęściej mamy na myśli system rzędowy, czyli taki, w którym regały ustawione są w równoległe względem siebie rzędy. Ustawienie regałów w rzędy jest zdeterminowane sposobem ich obsługi. Do obsługi regałów paletowych stosuje się wózki widłowe – najczęściej są to maszyny wysokiego składowania. Regał paletowy składa się przede wszystkim ze słupa regałowego oraz belki, na której jest przechowywana paleta.
Kiedy stosuje się regały paletowe. Przede wszystkim zawsze wtedy, gdy w magazynie składujemy palety. Jednak ta definicja wydaje się być zbyt ogólna. Regały paletowe wykorzystuje się w takich obiektach, w których zachodzi konieczność bezpośredniego dostępu do każdej przechowywanej jednostki. Czyli w takich magazynach, w których mamy do czynienia z dynamiczną dystrybucją dużej ilości bardzo zróżnicowanych ładunków.
Jakie firmy decydują się na magazyn automatyczny?
To właśnie rodzaj, zróżnicowanie oraz wymagany przepływ towarów determinują konieczność, ale też możliwość automatyzacji. Magazyn automatyczny to rozwiązanie przeznaczone dla takich przedsiębiorstw, w których procesy logistyki wewnętrznej są bardzo dobrze ułożone. Dla wielu firm jest to naturalne następstwo automatyzacji wytwarzania produktów. Wtedy, relatywnie łatwo, można w pełni zautomatyzować produkcję i magazynowanie.
Inny typ przedsiębiorstw, dla których automatyzacja magazynu wydaje się być konicznością to takie, które doszły do ściany, jeżeli chodzi o ich możliwości operacyjne i te ograniczenia wpływają na brak możliwości dalszej ekspansji rynkowej – przykładowo, przestrzeń magazynowa skurczyła się tak bardzo, że brakuje miejsca na produkowane dobra, a możliwości rozbudowy posiadanych budynków są ograniczone.
Automatyzacja magazynu pozwala ograniczyć koszty operacyjne i zapewnić najwyższą powtarzalność logistyki wewnętrznej, a co za tym idzie, zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa w coraz bardziej wymagającym środowisku rynkowym.