Cesja umowy deweloperskiej
W przypadku zawarcia umowy cesji praw do lokalu mieszkalnego dokonywana jest zmiana stron stosunku prawnego. Na podstawie umowy cesji cedent (pierwotny nabywca lokalu), przenosi swoje obowiązki i prawa wynikające z wcześniej podpisanej umowy, na rzecz cesjonariusza (osoby trzeciej). Nowy nabywca (cesjonariusz), oprócz nabycia wierzytelności (m.in. roszczenia o wybudowanie budynku, mieszkania, musi również przejąć obowiązki cedenta, do których należą m.in. obowiązek zapłaty kwoty nabycia mieszkania. Obowiązki przejmowane są na mocy umowy przejęcia długu. Umowa cesji oraz umowa przejęcia długu muszą być zawarte na piśmie.
Przed dokonaniem cesji warto sprawdzić i skonsultować jej warunki, bowiem deweloper może zastrzec lub ograniczyć możliwość dokonania przeniesienia praw do umowy. Bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie wszystkich zapisów dotyczących terminu oddania inwestycji, kar umownych, czy ewentualny praw i roszczeń osób trzecich względem nabywanej nieruchomości.
Przejęcie cesji może być dokonane w sposób odpłatny lub nieodpłatny. W przypadku sprzedaży praw do nabycia mieszkania, mamy do czynienia ze sprzedażą praw majątkowych, podlegającą opodatkowaniu w wysokości 1% od kwoty sprzedaży praw własności do nieruchomości. Na tę cenę składają się: kwota odstępnego za cesję oraz kwota, którą pierwszy nabywca wpłacił na poczet dewelopera.
Kto najczęściej dokonuje cesji?
Cesja praw do mieszkania jest najczęściej dokonywana w dwóch przypadkach. Pierwszą z nich jest trudna sytuacja finansowa lub życiowa pierwotnych nabywców mieszkania. Warto zaznaczyć, że ceny nieruchomości stale rosną, w 2020 roku nowe mieszkania w Radomiu, kosztowały średnio 3500 - 3800 zł za m2, dlatego decydują się oni na przekazanie wierzytelności.
U deweloperów pojawiają się również klienci, którzy rezerwują mieszkanie, aby potem odsprzedać prawa do nich za określoną kwotę. Wielu inwestorów, którzy przewidują duże zainteresowanie obiektem, sprzedają prawa do nieruchomości celem osiągnięcia finansowego zysku.
Cesja umowy deweloperskiej może przynieść korzyści zarówno dla cedenta, jak i cesjonariusza. Pierwszy z nich dokona zyskownej transakcji, z kolei drugi uzyska prawa do atrakcyjnej nieruchomości. Aby w prawidłowy i bezpieczny sposób dokonać cesji, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl