Stwierdzenie nieważności małżeństwa
Małżeństwo jest sakramentem. Zostało zawarte przed Bogiem. Dlatego zgodnie z wiarą Kościoła stanowi nierozerwalną więź dwojga ludzi. Używanie określenia „rozwód” mija się z kodeksem prawa kanonicznego. Poprawna forma brzmi: stwierdzenie nieważności małżeństwa. Czym ono jest? To proces, w którym udowadnia się, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie sakramentu. Sąd biskupi sprawdzi czy małżeństwo w ogóle zostało zawarte. Trybunał zbada okoliczności. Zwróci uwagę na okres przed ślubem, w trakcie zawierania sakramentu i po ceremonii. Skupi uwagę na relacjach żony i męża. Przeanalizuje także zachowania narzeczonych tuż przed ślubem. Stwierdzenie nieważności małżeństwa to proces, który trwa nawet do 2 lat. Żeby rozpocząć postępowanie, należy złożyć skargę powodową. A to tylko jeden z elementów, w których pomaga adwokat kościelny z naszej Kancelarii.
Przyczyny nieważności małżeństwa
Kiedy małżeństwo jest nieważne? – to podstawowe pytanie, które należy sobie zadać jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Odpowiedź daje prawo kanoniczne. Wyróżnia się trzy grupy przyczyn nieważności małżeństwa: przeszkody zrywające, wady zgody małżeńskiej oraz wady formy kanonicznej. Do Kancelarii Prawa Kanonicznego kierowanej przez Magdalenę Pietrzyk trafiają Klienci poszukujący pomocy adwokata kościelnego z rożnych powodów. Naszą rolą jest zapoznanie się ze szczegółami sprawy. Zadajemy pytanie, które często ocierają się o tematy intymne. Dlatego dla wielu naszych Klientów dyskrecja i doświadczenie adwokata kościelnego to najważniejsze cechy specjalisty w tym zakresie.
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn nieważności małżeństwa pojawiają się impotencja, zatajenie stanu zdrowia przez jednego z małżonków, dewiacje seksualne lub nałogi. Każda z nich uniemożliwia dopełnienie obowiązków małżeńskich. A to podstawowy zarzut w stwierdzaniu nieważności małżeństwa. Ponadto, by uzyskać kanoniczną nieważność małżeństwa, należy dowieść, że przyczyny wymienione w skardze są uprzednie, trwałe i ciężkie.
Adwokat kościelny Radom
Złożenie skargi powodowej w sądzie biskupim wymaga odpowiedniego przygotowania. Niekompletne dokumenty to jedna z przyczyn odrzucenia wniosku. Dlatego wielu Klientów z Radomia poszukuje adwokata kościelnego. To osoba z odpowiednimi kompetencjami, doświadczeniem i wiedzą w zakresie „rozwodów kościelnych”. W naszej Kancelarii pracują specjaliści, którzy udzielają pomocy nie tylko mieszkańcom Radomia. Prowadzimy sprawy Klientów z całej Polski. Reprezentujemy ich przed 41 sądami biskupimi na terenie całego kraju.
W Kancelarii Prawa Kanonicznego Magdaleny Pietrzyk skorzystasz z usług świadczonych przez adwokata kościelnego. Prowadzimy konsultacje, w czasie których wyjaśniamy na czym polega proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Każdy przypadek analizujemy indywidualnie. Tylko w ten sposób adwokat kościelny Radom jest w stanie sprawdzić czy istnieją przesłanki do stwierdzenia nieważności małżeństwa.