Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Przez jakie etapy prac należy przejść, by postawić dom w stanie surowym zamkniętym? Co składa się na koszty?

Artykuł sponsorowany 2018-02-12 09:21:00

Każdy z pewnością przyzna, że budowa domu jest kosztowna. Szczególnie widać to z roku na rok, gdy ceny materiałów nie tanieją, a wręcz przeciwnie, pną się w górę. Nie inaczej jest z działkami oraz robocizną, tutaj także widać tendencję zwyżkową. A przecież wszystkie te wydatki decydują o tym, jak dużo zapłacimy za dom.

Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele czynności należy wykonać, by doprowadzić prace do końca. Poniżej przeanalizujemy jeden z etapów, a mianowicie stan zamknięty surowy. Co składa się na koszty?

Fundamenty, ściany nośne i działowe

W poniższym artykule zajmiemy się budynkiem parterowym, który jest dość chętnie wybierany przez przyszłych inwestorów. Pierwsza faza to dojście do tak zwanego poziomu zero, czyli do fundamentów. Ekipa budowlana musi przeprowadzić konieczne prace ziemne, wykonać ławy i ściany fundamentowe. Niezbędna jest także dokładna izolacja przeciwwilgociowa, termiczna, jak również podbudowa. Kolejnym etapem prac jest postawienie murów. Jeśli mówimy o domu, który ma mieć 100m2, to całkowita powierzchnia ścian nośnych wynosi około 150m2. Z kolei w przypadku ścianek działowych mówimy o mniejszej wartości, czyli 70-75m2.

Kominy i wentylacja

Następną sprawą jest konieczność wykonania kominów wentylacyjnych, jak i głównego - dymowego, na spaliny z pieca, czy z kominka w salonie. Nie można zapomnieć o obudowie kominów na zewnątrz, już na dachu. Zwykle jest to cegła klinkierowa, która prezentuje się bardzo estetycznie i można ją z powodzeniem dopasować do koloru poszycia. W ten sposób przechodzimy do kolejnego, bardzo ważnego etapu prac, a mianowicie dachu.

Strop i dach

Jednak zanim zajmiemy się zwieńczeniem budowy, należy jeszcze wykonać strop. Tutaj niezbędne są różne elementy konstrukcyjne, między innymi słupy, czy wieńce. Dobrą informacją jest to, że w związku z tym, iż w omawianym artykule przykład uwzględnia projekty domów parterowych, to stop wcale nie musi być wykonany z betonu i być tak wytrzymały, jak ma to miejsce w przypadku budynków z użytkowym poddaszem, bądź piętrowych. Gdy natomiast chodzi o dach, to najprostszy i najtańszy będzie oczywiście dwuspadowy. Tutaj wspomnieć trzeba o więźbie, poszyciu z membrany, jak również pokryciu dachówką, bądź innym materiałem, w zależności od wyboru. Do tego dochodzi także montaż rynien oraz wyłazu dachowego, docieplenie i podbitka spodniej strony dachu. Tym sposobem przeszliśmy do stanu surowego otwartego, lecz to oczywiście nie koniec.

Okna, drzwi i brama garażowa

Aby uzyskać wspomniany na początku stan zamknięty potrzebne jest jeszcze wstawienie okien, drzwi oraz bramy garażowej. Cena takich produktów jest bardzo zróżnicowana i zależy od materiału oraz zastosowanej technologii. Na pewno najdroższe będą okna do domów energooszczędnych. W przypadku drzwi warto pomyśleć o bezpieczeństwie, czyli dobrej technologii antywłamaniowej. Brama garażowa natomiast może być otwierana manualnie albo też mieć specjalny napęd, co oczywiście wpływa na ostateczne koszty.

Jak widać, tylko na tym jednym etapie (stan surowy zamknięty) mamy do czynienia z wieloma koniecznymi do przeprowadzenia pracami. W cenę wliczyć trzeba nie tylko same materiały, lecz również wydatki na robociznę, które do najmniejszych nie należą. Jednak właśnie z ogromu prac do wykonania powinniśmy zdawać sobie sprawę jeszcze zanim zdecydujemy się na budowę własnego domu. Warto także dodatkowo zapoznać się z pomocnymi artykułami, choćby takimi jak ten: “Dokładnie przeanalizuj te trzy kwestie przed rozpoczęciem budowy domu”. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych