Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Przetargi mieszkaniowe - jak tanio kupić nieruchomość?

Materiał partnera 2019-07-31 13:14:00

Z wielu różnych potrzeb życiowych posiadanie własnego mieszkania jawi się jako jedno z najważniejszych. Problem w tym, że bardzo trudno o realizację tego planu, nie każdego stać na kupno nieruchomości. Czy istnieje więc jakieś sprawdzone rozwiązanie, które może zmienić ten stan rzeczy? Owszem - przetargi mieszkaniowe pozwalające na zakup lokum po bardzo atrakcyjnej cenie! Jak to możliwe? Kto może przystąpić do takiej licytacji? Gdzie szukać ogłoszeń o aktualnych przetargach?

Foto: Pixabay.com

Przetarg na mieszkanie - na czym to polega?

Przetarg to po prostu jedna z form sprzedaży nieruchomości. Różne nieruchomości (mieszkania, lokale użytkowe, garaże, a nawet całe budynki) oferowane są przez różne instytucje: spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy gmin i miast, a także spółki Skarbu Państwa. Dlaczego w ogóle następuje taka sprzedaż? Przyczyn takiego stanu może być wiele, lecz najczęściej lokal trafia do przetargu ze względu na długi, bądź przez to, że dotychczasowy właściciel mieszkania nie pozostawił spadkobierców.

Z drugiej strony warto pamiętać, że często takie nieruchomości ani nie są zadłużone, ani ich stan nie woła o pomstę do nieba. Zdarza się, że po prostu wymagają odświeżenia, a to - biorąc pod uwagę ich cenę, o wiele niższą niż rynkowa - sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością.

Przetarg - dla kogo?

Zależy, czy mamy do czynienia z przetargiem ograniczonym, czy nieograniczonym. Ten pierwszy skierowany jest do określonej grupy podmiotów (wyszczególnione są w treści ogłoszenia), drugi zaś dostępny dla wszystkich. Koniecznie przed przystąpienie do przetargu powinniśmy dowiedzieć się o nim najistotniejszych informacji, m.in. kto go organizuje, co jest jego przedmiotem, jaki jest jego termin i jakie warunki musimy spełnić, aby do niego dołączyć. Poza tym trzeba poznać cenę wywoławczą oraz wysokość wadium, czyli kwotę, jaką musi wpłacić każda osoba biorąca udział w przetargu.

Nie powinniśmy się martwić, że tak ulokowane pieniądze nam przepadną, bo zarówno w sytuacji wygrania, jak i przegrania przetargu, wadium zostaje w naszych rękach. W pierwszym przypadku wadium przechodzi na poczet ceny nabycia mieszkania, a w drugim - zostaje zwracane. Oczywiście, jest jeden wyjątek, gdy tych pieniędzy nie odzyskamy - dzieje się tak, gdy uda nam się wylicytować mieszkanie, ale ostatecznie nie zdecydujemy się na jego zakup, tzn. nie uiścimy pozostałej kwoty.

Przetarg - jak się o nim dowiedzieć?

Po tym, co przedstawiliśmy powyżej, mamy pewność, że wiele osób pomyśli na poważnie o przystąpieniu do przetargu. Żeby jednak mieć taką szansę, trzeba wiedzieć, gdzie szukać odpowiednich ogłoszeń. Informacje o nich pojawiają się w różnych mediach - tradycyjnych, jak i nowoczesnych, lecz najlepiej korzystać z tych drugich, a mamy tu na myśli internet. Szczególnie polecany jest serwis Listaprzetargow.pl - dosłownie skarbnica wiedzy o dostępnych na terenie całej Polski przetargach. Na stronie dostępna jest łatwa w obsłudze wyszukiwarka, dzięki której znalezienie interesującej nas oferty (podając rodzaj nieruchomości oraz miasto bądź województwo) będzie bardzo łatwe.

Warto spróbować swoich sił, odwiedzając podany adres internetowy i szukając idealnej dla własnych potrzeb nieruchomości.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych