Różne oblicza satyny
Bazą satyny w większości przypadków są włókna bawełniane (tylko czasem jest to jedwab). Niezależnie jednak, czy mowa o satynie, satynie bawełniane czy bawełnie satynowej, włókna tkaniny różnią się właściwościami od klasycznej bawełny. Przede wszystkim satyna ma splot atłasowy, dzięki któremu jest to tkanina połyskująca i śliska. Wbrew pozorom nie jest jednak wcale "zimna". Tkaniny wyprodukowane z tego naturalnego surowca świetnie utrzymują ciepło, a jednocześnie przepuszczają powietrze, dzięki czemu w nocy się nie pocisz, a twoje ciało swobodnie oddycha. Satyna ma oczywiście właściwości chłodzące, sprawdza się doskonale latem, nie oznacza to jednak, że jest lodowato zimna. Dodatkowym atutem tej tkaniny jest jej wyjątków wytrzymałość. Komplet pościeli satynowej może ci więc posłużyć wiele lat. Łatwo się ją pierze, jedynym minusem jest konieczność jej prasowania.
Czym różni się setna bawełniana od bawełny satynowej
Dobrej jakości pościele występują w wielu ciekawych wzorach - https://alena-firany.pl/posciel-na-lozko.html. Pościel satynowa sprawdza się przede wszystkim do wnętrz klasycznych, eleganckich, natomiast coraz częściej można znaleźć także komplety o nieco lżejszej estetyce, które sprawdza się także do sypialni nastolatka oraz osób, które cenią sobie delikatność, luz i swobodę w sypialni i nie chcą jej przytłaczać bardzo wytwornymi wzorami. Wybierając satynę do sypialni warto jednak zwrócić uwagę na dwie łudząco do siebie podobne nazwy: satyna bawełniana i bawełna satynowa. Jeden i drugi materiał łączy w sobie zalety satyny i bawełny, natomiast różnica dotyczy przede wszystkim splotu. W jednym przypadku mowa o wykończeniu "w romb", w drugim - "w kratę".
Obie tkaniny mają natomiast bardzo cenne właściwości. Przede wszystkim bardzo dobrze utrzymują ciepło. Zarówno bawełnę satynową, jak i satynę bawełnianą można wykorzystywać także zimą. Plusem jest nie tylko dobra izolacja ciepła, ale i wysoka oddychalność tkanin, która gwarantuje komfort podczas snu. Te naturalne tkaniny nie podrażniają skóry, nie przyczyniają się do pojawienia się objawów alergii. Pod pościelą satynową śpi się maksymalnie komfortowo. Swobodna wymiana powietrza i niezwykła delikatność tkaniny gwarantują wygodę i błogi sen. Niezaprzeczalnym plusem, w porównaniu do tradycyjnej satyny jest także to, że bawełny satynowej nie trzeba prasować, a mimo to zachowuje ona tak samo wysokie walory estetyczne.
Czy warto kupować satynę syntetyczną?
Na rynku oprócz satyny naturalnej dostępna jest także ta syntetyczna, produkowana z włókien poliestrowych. W porównaniu z satyną naturalną jest znacznie tańsza, natomiast nie tak funkcjonalna i wygodna. Trzeba bowiem wyraźnie podkreślić, że włókna poliestrowe nie dają jakiego poziomu oddychalności tkaniny. Efekt? Pod syntetyczną satyną będzie ci mniej wygodnie, a w nocy możesz błyskawicznie się spocić. Nie jest to wyłącznie kwestia higieny, ale komfortu i jakości snu. Ponadto, taki syntetyczny materiał jest bardziej podatny na rozwój bakterii i roztoczy. To właśnie syntetyczna odmiana satyny jest wyjątkowo śliska, zimna i w związku z tym niekoniecznie przyjemna dla ciała. Jeśli już kupować komplet satynowej pościeli, to znacznie lepiej wybrać tę naturalną.