Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Która lepsza?

Artykuł sponsorowany 2021-12-21 12:42:00

Powietrzna i gruntowa pompa ciepła to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród tych, którzy cenią sobie nowoczesne systemy grzewcze. Pompy ciepła takie właśnie są - czerpią energię cieplną z odnawialnych źródeł energii, nie zanieczyszczają środowiska i są bardzo efektywne. Powstaje jednak pytanie: jaki typ pompy ciepła wybrać? Który sprawdzi się lepiej?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Ten rodzaj pompy ciepła ogrzewa budynek dzięki temu, że pobiera energię potrzebną do tego celu z powietrza. Specjalna jednostka zewnętrzna z wentylatorem wciąga powietrze do wnętrza całej instalacji, a dzięki reakcjom fizycznym i udziałowi takich elementów jak sprężarka, skraplacz, parownik czy zawór rozprężny powietrze to zamieniane jest w mgnieniu oka na ciepło, które następnie doprowadzane jest do grzejników czy do systemu ogrzewania podłogowego. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła montowana jest w bliskiej odległości od budynku - na jego fasadzie lub na specjalnym podeście. 

Zalety pomp ciepła typu powietrze-woda

To, co w pierwszej kolejności przeważa w przypadku pomp ciepła nad innymi typami tych instalacji, a co daje o sobie znać już na początkowym etapie inwestycji, to montaż. Powietrzne pompy ciepła są najłatwiejsze pod względem montowania. Oczywiście, potrzebne są odpowiednie przyłącza, trzeba przetestować odpływ kondensatu, odpowiednio zaizolować niektóre elementy, ale wszystkie te czynności zajmują od dwóch, do trzech dni, w czasie których nie są potrzebne żadne poważne prace reorganizacyjne w domu czy ogrodzie. Pompy ciepła typu powietrze-woda są najczęstszym wyborem wśród tych właścicieli budynków, którzy cenią sobie szybkość montażu i względny ład podczas prac montażowych. 

Wady pomp ciepła typu powietrze-woda

Montując powietrzną pompę ciepła trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jej działanie i efektywność może być uzależniona od panującej poza budynkiem pogody, a dokładniej temperatury powietrza. Nie oznacza to, że pompy ciepła tego typu będą nieefektywne zimą - wszak to właśnie w miesiącach zimowych zależy nam na ogrzewaniu domu. Jednak efektywność będzie najlepsza, jeśli temperatura powietrza nie przekroczy granicy -25 °C . W niższych temperaturach ogrzewanie może okazać się problematyczne. Na korzyść jednak przemawia fakt, że w Polsce tego typu siarczyste mrozy są obecnie rzadkością i prognozuje się, że kolejne zimy należeć będą raczej do łagodnych, aniżeli takich, kiedy to mróz osiągać będzie wartości - 30 °C. Powietrzna pompa ciepła może także być negatywnie postrzegana przez sąsiadów, ponieważ jej działaniu towarzyszy niewielki hałas.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Działanie pomp ciepła typu grunt-woda jest podobne do sposobu otrzymywania energii cieplnej w przypadku powietrznej pompy ciepła, jednak różnica tkwi w tym, że zamiast jednostki zewnętrznej z wentylatorem mamy do czynienia z dolnym wymiennikiem ciepła w postaci rur w odwiertach, poprowadzonych bardzo głęboko w ziemi. W kolektorach tych płynie specjalny roztwór, którego funkcją jest odbieranie ciepła spod powierzchni ziemi i przekazanie go do instalacji - w tym pomagają wspomniane wyżej, te same elementy, co w powietrznej pompie ciepła, od sprężarki po zawór rozprężny. 

Zalety pomp ciepła typu grunt-woda

Gruntowym pompom ciepła trzeba oddać to, że z racji poboru energii spod gruntu, gdzie temperatura jest zawsze dodatnia i na stałym poziomie, ich praca jest efektywna niezależnie od temperatury powietrza. Przez to też cały układ grzewczy jest bardzo stabilny i na tyle efektywny, że działanie bez żadnej awarii przez ponad dwie dekady to wcale nie rzadkość. Niektóre gruntowe pompy ciepła dobrze sprawdzają się z dodatkowym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową, którą mogą produkować oszczędzając rachunki za ciepłą wodę w domu nawet o 30%. Na stronie https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-grudziadz/ można znaleźć instalatora pomp ciepła marki Thermia działającego w pobliżu Grudziądza. Thermia opatentowała technologię Gorącego Gazu, zwiększającą efektywność produkcji ciepłej wody użytkowej dla gospodarstw domowych w wykorzystaniem pomp ciepła.  

Wady pomp ciepła typu grunt-woda

To, co wśród właścicieli domów z gruntowymi pompami ciepła powtarza się najczęściej jako wadę tej instalacji to konieczność wykonania odwiertów. Może być to problematyczne nie tyle dla fachowców wykonujących te odwierty, co dla samych właścicieli posesji - chodzi o ewentualne zniszczenie części ogrodu, jeśli jest on już zaaranżowany. Wprawdzie nie są to straty nie do odratowania, kawałek przekopanej ziemi można zaaranżować ponownie, jednak ci, którzy dbali o rośliny latami mogą czuć się rozczarowani.

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu, które zdecydowanie nazwać można nowoczesnym. To ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych metod grzewczych. Poszczególne różnice między typami pomp ciepła dopasować trzeba względem preferencji mieszkańców domu oraz możliwości technicznych. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych