Podesty ruchome – ogólna charakterystyka
Podesty ruchome to dźwignice wykorzystywane na placach budowy oraz w sektorze przemysłowym i usługowym. Najważniejszą funkcją tych urządzeń jest przemieszczanie osób i sprzętu w pionie oraz w poziomie na niewielkie odległości. Te urządzenia są wprost idealne do wykonywania zadań na wysokościach. Dzięki możliwości podnoszenia nawet do kilkunastu metrów, sprawdzają się nawet w trudniejszych warunkach.
Podesty są maszynami przejezdnymi zaprojektowanymi w taki sposób, by podnoszenie oraz transportowanie pracowników przebiegało bezpiecznie, sprawnie i efektywnie w odniesieniu do kosztów ponoszonych z tytułu eksploatacji dźwignicy. Poniżej przeczytasz, jak wygląda podstawowy podział podestów ruchomych.
Podest ruchomy – podstawy podział
Pod względem cech konstrukcyjnych podesty ruchome można podzielić na trzy rodzaje.
• Podest ruchomy masztowy zbudowany jest z platformy roboczej, masztu, podstawy (podwozia), na której spoczywa maszt, oraz mechanizmu napędowego służącego do przemieszczania platformy roboczej. Maszt zbudowany jest zazwyczaj z konstrukcji kratownicowej, a najczęściej stosowanym mechanizmem podnoszenia jest dźwignik zębatkowy, który przemieszcza platformę roboczą wzdłuż masztu. Podwozie podestu to wózek przystosowanego do holowania.
• Podest ruchomy wiszący składa się z platformy roboczej, lin nośnych i lin bezpieczeństwa, wciągarki oraz konstrukcji nośnej podestu (zamontowanej na dachu budynku lub specjalnym torze będącym elementem budynku).
• Podest ruchomy przejezdny to maszyna przejezdna przeznaczona do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonują prace z platformy roboczej przy założeniu, że osoby te wchodzą i schodzą z platformy roboczej w jej jednym określonym położeniu dostępu.
Ze względu na rodzaj napędu podesty ruchome można także podzielić na:
• ręczne,
• elektryczne,
• hydrauliczne.
Zastosowanie ruchomej platformy roboczej
Podesty ruchome są szeroko wykorzystywane w przeróżnych branżach i sektorach. Znajdują zastosowanie we wszelkich pracach na wysokościach: na placach budowy, przy liniach elektroenergetycznych oraz w przemyśle, ale są wykorzystywane również do bardziej prozaicznych celów, jak mycie okien i przeszkleń budynków czy ścinanie drzew. Są wykorzystywane także w magazynach, gdzie wózki widłowe wysokiego składowania okazują się niewystarczające. Z podestów ruchomych korzysta również branża reklamowa podczas rozmieszczania bilbordów i reklam.
Zastosowanie danego rodzaju podestu ruchomego zależy od funkcji, jaką ma on pełnić. Inne platformy robocze są wykorzystywane do prac usługowych, a inne w ciężkim przemyśle oraz w pracach montażowych. Z podestów z napędem gąsienicowym korzysta się wyłącznie w zamkniętym terenie – na placach budów lub w zakładach przemysłowych, podczas gdy podesty kołowe i samojezdne doskonale sprawdzą się w całym sektorze usługowym oraz tam, gdzie liczy się mobilność oraz ergonomiczność.
Podesty ruchome a bezpieczeństwo pracy
Podest ruchomy to sprzęt w wielu przypadkach niezastąpiony, jednak należy zdawać sobie sprawę, że czynności wykonywane za jego pomocą zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych. Dlatego obsługa podestów ruchomych wymaga uzyskania odpowiednich kwalifikacji i zdania egzaminu państwowego przed członkami komisji Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).
Podesty ruchome są wyposażone w szereg zabezpieczeń, m.in. balustrady na platformie roboczej, zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Wychylanie się poza barierki ochronne jest zabronione. Ponadto praca na podeście ruchomym wymaga używania szelek zabezpieczających. Bardzo ważne jest zapoznanie się ze stanowiskową instrukcją obsługi, dokumentacją techniczno-ruchową podestu oraz Planem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia, który sporządza kierownik budowy przed jej rozpoczęciem.
Zasady korzystania z podestu ruchomego
• Przed rozpoczęciem prac na podeście ruchomym pracownik musi zostać wyposażony w indywidualny sprzęt, który ochroni go przed upadkiem z wysokości.
• Należy przestrzegać parametrów dopuszczalnego obciążenia.
• Podestu ruchomego nie można eksploatować na niestabilnym podłożu lub na podłożu, którego nachylenie przekracza dopuszczalną wartość dla konkretnego urządzenia.
• Na platformie roboczej nie można ustawiać drabinek lub innych elementów zwiększających w sposób niedozwolony wysokość.
• Przed rozpoczęciem pracy podestu należy sprawdzić podzespoły urządzenia oraz oszacować stan kół i ogumienia, sprzętu mocującego oraz poręczy i bramek wejściowych.
• Zabronione jest także obsługiwanie maszyny po stwierdzeniu jakichkolwiek uszkodzeń.
• Wchodzenie na platformę roboczą i schodzenie z niej musi odbywać się w najniższym możliwym położeniu.
• Po zakończeniu prac platforma robocza musi zostać opuszczona do najniższego możliwego położenia.
Podesty ruchome – podsumowanie
Podesty ruchome to niezwykle funkcjonalne urządzenia wykorzystywane w wielu branżach do transportu bliskiego oraz do prac na wysokościach. Trudno wyobrazić sobie sektor budowlany, przemysłowy i usługowy bez tego typu dźwignic. Tam gdzie wózki unoszące nie dają rady, warto skorzystać z podestu ruchowego. W związku z tym, że wykorzystywane są do przeprowadzania prac na wysokościach, wymagają restrykcyjnego przestrzegania zasad BHP podczas ich eksploatacji. Tylko zgodna z zasadami obsługa podestów ruchomych zapewni bezpieczeństwo użytkujących go osób.