Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Po zasiłku chorobowym możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne

dm, ZUS 2017-07-27 08:33:00

W ubiegłym roku ponad 28 tysięcy Mazowszan skorzystało ze świadczenia rehabilitacyjnego. Suma wypłat w województwie wyniosła 320 milionów złotych.

Jeżeli pół roku zwolnienia lekarskiego nie wystarczy na zakończenie leczenia i pełen powrót do zdrowia, to warto zapytać lekarza o możliwość kontynuowania terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Warunek jest jeden – stan naszego zdrowia musi rokować, że po rehabilitacji wrócimy do pracy. Trzeba pamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje dopiero po wykorzystaniu całego limitu zwolnienia lekarskiego. Nie można otrzymywać go zamiast lub w trakcie zasiłku chorobowego. Żeby zachować ciągłość wypłaty świadczeń wniosek musi trafić do ZUS co najmniej 1,5 miesiąca przed zakończeniem zwolnienia.

Przypomnijmy, że na zwolnieniu lekarskim możemy być nieprzerwanie przez 182 dni, przy czym w przypadku ciąży i gruźlicy jest to 270 dni. Niestety nie zawsze ten okres wystarczy na pełen powrót do zdrowia.

Świadczenie rehabilitacyjne pozwala nam na kontynuowanie leczenia i rehabilitację przez maksymalnie 12 miesięcy. Dostaniemy je o ile lekarz orzecznik stwierdzi, że mamy szansę na powrót do zdrowia i oczywiście odpowiednio wcześnie złożymy wniosek. Komplet dokumentów powinien trafić do właściwego według miejsca zamieszkania oddziału ZUS co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Warto dopełnić wszelkich formalności wcześniej, ponieważ Zakład ma na wypłatę 30 dni od momentu przyznania tego zasiłku. Świadczenie rehabilitacyjne możemy pobierać maksymalnie przez rok. O tym, czy nam się należy, decyduje lekarz orzecznik ZUS. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Warto podkreślić, że może się o nie starać nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą - o ile podlegali ubezpieczeniu chorobowemu (wypadkowemu, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy była choroba zawodowa lub wypadek przy pracy).

Nie ma jednej wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku pracownika przez pierwsze 90 dni będzie ono wynosić 90% przeciętnych zarobków, a za pozostały okres 75%. 100% dostaniemy natomiast w przypadku ciąży lub wypadku przy pracy czy też choroby zawodowej. W grudniu 2016 roku średnie świadczenie rehabilitacyjne wypłacone w kraju wyniosło ok. 1568 zł miesięcznie. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego płatnikiem jest ZUS lub pracodawca – zależy to od wielkości firmy.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych