Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich placówek komercyjnych. Normalnie pracować mogą apteki, sklepy z prasą, restauracje, kawiarnie czy kluby fitness. W większości otwarte pozostaną również galerie handlowe (w Radomiu, np. w Galerii Słonecznej, otwartych będzie kilka lokali. Jakie? - zobacz tutaj).
Przypominamy o zmianach w godzinach otwarcia, które wprowadzają supermarkety dla swoich klientów w piątek, sobotę i poniedziałek.
Zniżki i zmiany godzin otwarcia
Lidl będzie otwarty w piątki i soboty do godziny 22:00, zaś w poniedziałek markety rozpoczną pracę od 7:00. Sieć przewiduje także specjalne zniżki pod hasłem „Tania Sobota w Lidlu”. Biedronka także wydłużyła czas pracy sklepów do godziny 22:00, zaś część placówek będzie czynna do 23:00.
Podobne zmiany rozważa również Carrefour. Zmian w godzinach otwarcia nie planuje Kaufland: Sklepy tej sieci pracują od godziny 7:00 do godziny 22:00. Auchan zamierza otwierać sklepy o godzinie 7:00 rano (wcześniej placówki rozpoczynały pracę o 8:00), wybrane placówki mają działać do 23:00 w piątek oraz sobotę. Godzin pracy nie wydłuży Tesco, tylko placówki otwarte 24 godziny na dobę będą zamykać się o 23:00 w sobotę i otwierać o 6:00 rano w poniedziałek. Godziny pracy do 22:00 w soboty i piątki wydłuży duńska sieć Netto. Wprowadzi ona również specjalne akcje promocyjne wzorem Lidla czy Biedronki. Zakaz handlu w niedziele nie wpłynie na godziny otwarcia sklepów Polo Market, Piotr i Paweł oraz Stokrotka w piątek sobotę i poniedziałek.
Wyjątki
Ustawa o zakazie handlu w niedzielę nie obejmuje sklepów zlokalizowanych na terenie dworców. Tak będzie w przypadku Biedronki znajdującej się na Dworcu Centralnym w Warszawie. Państwowa Inspekcja Pracy argumentuje, że obiekt znajduje się bezpośrednio w hali dworca i jego działalność może być uznana za „służącą obsłudze podróżnych”. Ponadto, franczyzobiorcy sieci Żabka będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w niedzielę, pod warunkiem realizowania sprzedaży osobiście i na własny rachunek. Otwarte w niedzielę będą także stacje benzynowe.
Zakaz handlu w niedzielę
Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. - jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami). Zmiana przepisów budziła spore kontrowersje, ale stała się faktem. W akcie prawnym przewidziano kary finansowe za złamanie zakazu handlu - od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. A przy uporczywym łamaniu prawa - możliwe będzie też zastosowanie kary ograniczenia wolności. Ostatnie poprawki do ustawy zostały przyjęte przez Sejm 10 stycznia. We wtorek 30 stycznia, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.
Kiedy sklepy będą zamknięte?
11 marca – zakaz handlu
18 marca – zakaz handlu
1 kwietnia – Wielkanoc
2 kwietnia – Wielkanoc
8 kwietnia – zakaz handlu
15 kwietnia – zakaz handlu
22 kwietnia – zakaz handlu
1 maja – Święto pracy
3 maja – Święto narodowe
13 maja – zakaz handlu
20 maja – zakaz handlu
10 czerwca – zakaz handlu
17 czerwca – zakaz handlu
8 lipca – zakaz handlu
15 lipca – zakaz handlu
22 lipca – zakaz handlu
12 sierpnia – zakaz handlu
15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
19 sierpnia – zakaz handlu
9 września – zakaz handlu
16 września – zakaz handlu
23 września – zakaz handlu
14 października – zakaz handlu
21 października – zakaz handlu
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
11 listopada – Święto Niepodległości
18 listopada – zakaz handlu
9 grudnia – zakaz handlu 1
6 grudnia – zakaz handlu
25 grudnia – Boże Narodzenie
26 grudnia – Boże Narodzenie