Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom sporządzony został przez serwis Oponeo i zawiera ocenę 19 największych miast w Polsce.
Duże ośrodki miejskie zostały ocenione w takich aspektach jak: parkowanie, ceny paliw, kolizje, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda oraz carsharing. Do sporządzenia posłużyły dane udostępnione przez urzędy miast, zarządy dróg oraz dane z aplikacji Yanosik.
Miasto Lublin już po raz trzeci zajęło pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Lublin okazał się miastem najmniej zakorkowanym, w którym płynnie jeździ się zarówno po centrum, jak i innych częściach miasta (średnia prędkość jazdy wyniosła 42 km/h).
Lublin może się również pochwalić najniższymi w kraju cenami paliwa, korzystnymi cennikami opłat za parkowanie, a także innymi udogodnieniami dla kierowców. W Lublinie można najtaniej zmienić opony oraz kupić polisę OC na najlepszych warunkach finansowych. Miasto Lublin w rankingu łącznie otrzymało 46 punktów i wśród metropolii powyżej 300 tysięcy mieszkańców wyprzedziło Gdańsk i Szczecin (po 40 pkt.)
Na przeciwnym biegunie rankingu znalazły się dwie największe metropolie nad Wisłą – Kraków (32 pkt) i Warszawa (30 pkt).
Z kolei w grupie miast pomiędzy 180 a 300 tysięcy pierwszy raz wygrały Gliwice – informuje oponeo.pl. Gliwice zebrały aż 51 punktów i zdetronizowały w ten sposób ubiegłorocznego zwycięzcę, czyli Kielce. Na trzecim miejscu uplasował się Sosnowiec, który przed rokiem był drugi. Siódmy wraz z Toruniem jest Radom, tylko przed Gdynią.
Można mówić tu o śląskiej dominacji, ponieważ 4 z 5 najwyżej ocenionych miast to przedstawiciele województwa śląskiego.