Ostropest plamisty
Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych. Występuje w południowo-wschodniej Europie, Azji i Afryce Północnej. Uprawia się go również w Polsce.
Ostropest plamisty wyglądem przypomina oset. Ma grubą i prostą łodygę, która rozgałęzia się u góry. Osiąga ona wysokość do 2 metrów. Jej liście są szerokoeliptyczne, z silnie kolczastymi brzegami. Jego kwiaty tworzą koszyczki i mają purpurowy kolor. Jego owocem jest niełupka. To właśnie ona odpowiada za właściwości lecznicze ostropestu.
Roślina ta była znana i wykorzystywana w celach leczniczych już w starożytności i średniowieczu. Wzmianki na jej temat pojawiały się przez wszystkie okresy w historii. Szczególnie ceniono ją za właściwości hepatoochronne.
Jakie właściwości ma ostropest plamisty?
Ostropest plamisty jest skarbnicą wielu składników, których potrzebuje organizm człowieka. W jego składzie znaleźć można: flawonoidy, aminy biogenne, kwasy organiczne, śluz, fitosterole, garbniki, kwas linolowy, sole mineralne, witaminę C, witaminę K. Obecna jest w nim również sylimaryna, która ma silne właściwości przeciwutleniające.
Z ostropestu plamistego można przygotować odwar lub nalewkę. Jest to również roślina wykorzystywana do produkcji suplementów diety. Mają one postać m.in. olejku, kapsułek lub soku.
Jak ostropest plamisty pomaga na zdrowie?
Ostropest plamisty ma właściwości hepatoochronne. Bardzo dobrze sprawdza się przy schorzeniach wątroby – głównie marskości oraz stłuszczeniu (zarówno alkoholowym, jak i niealkoholowym). Działa dobrze również na drogi żółciowe. Dlatego może być wykorzystywany pomocniczo w leczeniu kamicy żółciowej.
Ostropest plamisty wspiera leczenie schorzeń wątroby dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Wspomaga on regenerację tego narządu poprzez stymulowanie wytwarzania nowych komórek wątroby. Ma również właściwości odtruwające. Dzięki temu wątroba jest chroniona przed szkodliwymi substancjami obecnymi w lekach lub napojach alkoholowych.
Ostropest może być wykorzystywany także w kosmetyce. W tym celu przygotowuje się z niego olej. Stosowany zewnętrznie doskonale nawilża skórę oraz wspiera jej regenerację. Takie działanie zawdzięcza głównie obecności kwasów tłuszczowych.