Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Opłata za odholowanie pojazdu do zmiany?

dm, portalsamorzadowy.pl 2017-06-13 11:50:00

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o odholowaniu źle zaparkowanych samochodów. Mają godzić w konstytucyjne prawo własności.

Samochody odholowywane są na koszt właściciela, gdy np. są parkowane na tzw. wysepkach, czyli cześć jezdni w której formalnie nie powinny znajdować się pojazdy. Foto: pixabay.com

Zgodnie z obecnymi przepisami (ustawa Prawo o ruchu drogowym), jeśli pojazd obywatela jest np. zaparkowany niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela. Posiadacz zapłaci całość kosztów usunięcia samochodu a obowiązek dokonania tej czynności należy do zadań powiatu.

Ten przepis doczekał się niekorzystnej interpretacji w biurze Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) i w oparciu o nią Adam Bodnar zdecydował się zaskarżyć omawiany przepis do Trybunału Konstytucyjnego (TK). W ocenie prawników RPO zapis umożliwiający odbiór pojazdu tylko po uprzednim uiszczeniu opłaty za jego usunięcie z drogi, jest niezgodny z Konstytucją. Dokładniej godzi w konstytucyjne prawo własności. Teraz tematem zajmie się sąd konstytucyjny.

Bodnar walczył w podobnej sprawie we Wrocławiu

To kolejny krok w walce Bodnara z przepisem o odholowaniu pojazdów. Na początku Adam Bodnar zainteresował się sprawą z Wrocławia.

Poszło jednak nie o same zapisy krajowe, a o uchwałę wrocławskiej Rady Miejskiej (to miasto, realizujące zadania powiatu). Według Bodnara wrocławscy urzędnicy nie przeanalizowali, czy opłaty odpowiadają kosztom i wyznaczyli je zbyt wysokie (476 zł za usunięcie i 39 zł na każdą dobę przechowywania pojazdu).

Przedział stawek reguluje ustawa, ale nie precyzuje ich co do złotówki, tworzy tylko zakres.

Adam Bodnar podkreśla, że urzędnicy magistratu stolicy Dolnego Śląska nie zbadali, ile naprawdę wynoszą koszty odholowania, a do tego zobowiązują ich przepisy. W efekcie w listopadzie 2016 r. wyznaczyli zbyt duże stawki.

- Organ powiatu ma obowiązek uwzględnić potrzebę skutecznego usuwania pojazdów z drogi, jak również koszty usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze powiatu. Rada powiatu musi uprzednio dysponować informacją na temat tego, jakie są koszty usuwania i przechowywania na obszarze powiatu. W uzasadnieniu projektu zaskarżonej uchwały brak jest zaś jakichkolwiek informacji na temat wysokości kosztów - wyjaśniał w skardze rzecznik praw obywatelskich.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych