Czarny okap kominowy - aranżacja industrialna
Czarny kolor okapu zazwyczaj kojarzony jest z nowoczesnością i elegancją. Bardzo dobrze będzie się prezentował w nowoczesnych aranżacjach, np. w stylu modernistycznym czy industrialnym. Bardzo często materiałem do produkcji okapów jest szkło hartowane. Proces hartowania sprawia, że surowiec ten jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia, większość okapów wykonanych z tego materiału jest w kolorze czarnym lub białym. Wszystkie okapy Amica zawierają także praktyczne filtry, które oddzielają tłuszcze od pochłanianych zapachów, wykonane są z materiału odpornego na działanie korozji, dlatego bardzo długo mogą być użytkowane.
Czarny kolor okapu w przestrzeni industrialnej lub loftowej może być ważnym elementem aranżacji wnętrza. Główne cechy loftowych pomieszczeń stylizowanych na przestrzenie fabryczne to materiały wykorzystywane w przemyśle (cegła, beton, szkło), dominują naturalne kolory tych materiałów (czerwień, szarości i czerń). Czarny okap dobrze prezentuje się także w zestawieniu z meblami na wysoki połysk, dla zachowania harmonii powinien wtedy być matowy. Dobrze prezentują się występujące w komplecie w czarnym kolorze, inne elementy wystroju kuchni, zlew, bateria i płyta grzewcza. Nowoczesny wygląd takiej kuchni zapewni okap kominowy dodatkowo wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED. Czarny, nowoczesny okap może być kontrastem na tle ścian wykonanych z surowych cegieł czy betonu w kuchni, zaaranżowanej w stylu industrialnym. Połączenie często starych, zabytkowych ceglanych ścian z czarnym okapem najnowszej generacji daje wyjątkowy efekt.
Biały okap kominowy w klasycznej aranżacji
Biały kolor okapu jest ponadczasowy i dobrze odnajdzie się w przytulnym klasycznym stylu angielskim, rustykalnym czy skandynawskim. Biały kolor dobrze wypada w połączeniu z różnymi dodatkami lub meblami wykonanymi z drewna. Meble wykonane w minimalistycznej, nowoczesnej formie pokryte białą, szarą lub pastelową farbą również stworzą harmonijną stylizację, w której żaden moduł nie będzie wychodził na pierwszy plan. Z kolei biały okap kominowy zestawiony z ciemnymi, a nawet czarnymi meblami utworzy wyrazisty kontrast, czarno-białe zestawienia są eleganckie i ponadczasowe. Jeśli okap ma być mniej widoczny w aranżacji, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie go w środku rzędu szafek. Bardzo popularny na rynku okap podszafkowy 60 jest montowany na spodzie szafki, znajdującej się nad płytą grzewczą.
Nie można zapominać, że biały okap wymaga częstego czyszczenia. Bardzo widoczne są na nim wszystkie plamy z gotowanych na kuchni potraw, ale mniej widoczny jest kurz czy ślady palców. Z kolei zacieki z wody i kurzu są bardzo wyraźne na czarnej powierzchni okapu kominowego, czyszczenie takiej powierzchni wymaga więcej pracy i starań. Ostateczny wybór powinien być zawsze podyktowany osobistymi preferencjami i możliwościami budżetu.