Wtorek 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Odotheka, czyli biblioteka zapachu zabytków – poznaj niewiarygodny projekt naukowców UEK!

2024-08-20 15:31:00

Węch to zmysł mogący przywoływać wspomnienia, budzić skojarzenia, wywoływać emocje. Wpływa na nasze odczucia oraz percepcję świata, dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie postanowili wykorzystać tę właściwość, aby dowiedzieć się, jak pachną dzieła sztuki. Wyobraź sobie, że podchodzisz do obrazu i otacza Cię aromat z okresu, w którym powstało dzieło. Za sprawą Odotheki takie doświadczenia są coraz bardziej realne.

Podróż w przeszłość dzięki zapachom

Polsko-słoweński zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu w Lublanie we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Słowenii, zajął się tworzeniem pierwszej na świecie biblioteki zapachów zabytków. Została zrealizowana niezwykła koncepcja – Odotheka, pozwalająca przez doznania węchowe poczuć atmosferę dawnych epok.

Dzięki fascynującemu projektowi możemy dowiedzieć się tego, jak pachnie m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci – to pierwszy sprawdzony przez ekspertów obiekt. Badaniom mają zostać poddane dzieła z różnych epok, które były tworzone w rozmaitych technikach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://uek.krakow.pl/artykuly/aktualnosci/jak-pachnie-dama-z-gronostajem-kolejna-odslona-projektu-odotheka.

Badania w celu odtworzenia zapachów z przeszłości

Jak to możliwe, że badacze są w stanie odtworzyć zapachy sprzed wieków? Do tego celu trzeba wykorzystywać zaawansowane technologie. Za sprawą precyzyjnych metod naukowcy dokonują szczegółowych analiz. Na początku należy pobrać próbki z eksponatu. Po zebraniu cząsteczek z otoczenia danego przedmiotu w laboratorium odbywają się pomiary przy pomocy specjalistycznych urządzeń: desorberu termicznego, chromatografu gazowego, spektrometru mas, a także olfaktometru. Związki zapachowe zostają rozdzielone, identyfikowane oraz nazywane. Co ważne, poza danymi chemicznymi, również istotne są wrażenia sensoryczne naukowców. Poznając skład aromatu, można go dokładnie opisać i wiernie odtworzyć.

Nowoczesne technologie a świat sztuki

Czy możliwość poznania zapachów eksponatów przełoży się na ich postrzeganie? To również zostanie poddane testom. Doktor habilitowany Tomasz Sawoszczuk, prof. UEK, który jest koordynatorem projektu, informuje, że: „W kolejnym etapie zbadamy, jak udostępniony zapach obrazu wpływa na odbiór dzieła i całej wystawy przez zwiedzających”.

Odzwierciedlanie woni z przeszłości to nie tylko techniczna innowacja, ale także krok w stronę głębszego zrozumienia naszego dziedzictwa, historii oraz kultury. Dzięki Odothece aromaty stają się nowym medium, które pozwala na bardziej zmysłowe i autentyczne przeżywanie przeszłości. To szczególne doświadczenie, które może jeszcze bardziej wzbogacić świat sztuki, wprowadzić ją w nowy, nieznany wcześniej wymiar.

Jeśli chcesz zyskać szansę, by nie tylko zdobywać najnowszą wiedzę, ale też móc uczestniczyć w różnego rodzaju projektach naukowych i badawczych, przejrzyj ofertę studiów na UEK:  https://studiuj.uek.krakow.pl/. To szkoła wyższa, która umożliwia rozwój ludziom z pasją.

Komentarze naszych czytelników

  • figurant

    2024-08-21 13:59:25

    witkowski kiedy usuniesz te tory z ulicy Mazowieckiego. zrób coś dla mieszkańców a nie brać kasy za siedzenie

  • milicja

    2024-08-23 08:00:36

    Na trasie S7 powstanie kolejny odcinkowy pomiar prędkości. wow. a w radomiu na obwodnicy południowej między osiedlami południe a ustronie motory jadą ile fabryka dała. hałas przy tym jest duży ale ktoś głupa udaje i nie słyszy albo nie widzi z tym problemu.
  • dno

    2024-08-26 12:53:27

    https://wiadomosci.wp.pl/najlepsza-akcja-superpucharu-europy-polityk-koalicji-obywatelskiej-wyrzucony-ze-stadionu-7064186226686912a

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych