Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Oczyszczacz powietrza dla astmatyków. Jaki powinien być?

Materiał zewnętrzny 2022-02-02 16:17:00

Oczyszczacz powietrza to najskuteczniejsza broń w walce ze smogiem, ale nie tylko. Odpowiednio dobrany sprzęt może znacząco poprawić komfort życia astmatyków, u których występowanie ataków często ma związek właśnie ze stanem powietrza. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego oczyszczacza na astmę.

HEPA i filtr węglowy – najważniejsze technologie oczyszczania

Oczyszczacz powietrza powinien zatrzymywać wszystkie zanieczyszczenia, których obecność może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia astmatyka. Na tej liście znajdują się:

    • smog,

    • lotne związki organiczne,

    • dym papierosowy,

    • alergeny wziewne,

    • drażniące zapachy.

Nie każdy astmatyk jest wrażliwy na negatywny wpływ wszystkich tych zanieczyszczeń, ale warto zaopatrzyć się w urządzenie, które oczyści powietrze niemal w stu procentach. Nie jest to trudne, ponieważ wystarczy wybrać oczyszczacz wyposażony w:

    • filtr HEPA – zatrzymuje główny składnik smogu, czyli pyły zawieszone, a także alergeny wziewne i inne drobne cząsteczki stałe,

    • filtr węglowy – pochłania LZO i inne szkodliwe gazy oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Tu właśnie widać różnicę pomiędzy dobrym oczyszczaczem na alergię a odpowiednim urządzeniem dla astmatyka. Jako oczyszczacz powietrza dla alergików świetnie sprawdzi się sam filtr HEPA, natomiast przy astmie potrzebny jest też filtr węglowy.

Wydajność oczyszczania – odpowiednia dla POMIESZCZENIA

Druga ważna cecha każdego oczyszczacza powietrza to wydajność, czyli CADR. Odgrywa ona istotną rolę niezależnie od tego, czy głównym zadaniem urządzenia ma być usuwanie smogu, czy ochrona alergika lub astmatyka. Minimalne zapotrzebowanie na nią można obliczyć:

    • w pokojach o standardowej wysokości – poprzez pomnożenie metrażu pokoju przez osiem, np. w sypialni o powierzchni 20 m² będzie to 20 x 8, czyli 160 m³/h,

    • w pomieszczeniach o innej wysokości – poprzez pomnożenie kubatury (iloczynu metrażu i wysokości) przez trzy, np. w salonie z wysokim sufitem o kubaturze 150 m³ będzie to 150 x 3, a więc 450 m³/h.

Należy pamiętać, że chodzi tu o pomieszczenie. Oczyszczacz powietrza, nawet ten o bardzo wysokiej wydajności, nie utrzyma dobrej jakości powietrza w całym mieszkaniu jednocześnie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatem umieszczenie urządzenia w każdym pokoju.

Jeśli ograniczony budżet uniemożliwia wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pomieszczenia, to warto zakupić dwa oczyszczacze – jeden do sypialni astmatyka, a drugi do pokoju, w którym spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia.

Tryb auto. Czy jest potrzebny?

Tryb automatyczny oznacza, że urządzenie samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do stopnia zanieczyszczenia powietrza. Napływ zanieczyszczeń wymusza zwiększenie tempa oczyszczania, natomiast poprawa jakości powietrza skutkuje jego redukcją. Jednak żaden oczyszczacz nie reaguje na obecność każdego rodzaju zanieczyszczeń. W zależności od wykorzystywanego czujnika może dopasowywać prędkość filtracji do poziomu:

    • pyłu zawieszonego PM2,5,

    • kurzu,

    • LZO,

    • brzydkich zapachów.

W przypadku oczyszczacza smogowego najlepiej sprawdza się sensor cząsteczek PM2,5, ponieważ pył ten stanowi główny składnik smogu. Astmatykom również można polecić oczyszczacz z tym czujnikiem, gdyż nawet jeśli smog nie powoduje u nich wystąpienia ataku, to według badań przyczynia się do zaostrzenia choroby.

Brak reakcji na obecność wszelkich zanieczyszczeń prowadzących do występowania ataków sprawia, że czasami konieczne może być ręczne sterowanie prędkością oczyszczania. Dotyczy to zwłaszcza astmatyków z alergią, ponieważ na rynku nie ma jak na razie oczyszczaczy z czujnikami np. pyłków roślinnych czy roztoczy.

Głośność pracy pozwalająca na używanie 24 h na dobę

Zanieczyszczenia napływają do pomieszczenia przez całą dobę, dlatego oczyszczacz również powinien pracować o każdej porze dnia i nocy. Aby było to możliwe, głośność pracy najniższej prędkości musi pozwalać na spokojny sen. Duże znaczenie mają tutaj indywidualna wrażliwość na hałasy i odległość między oczyszczaczem a łóżkiem, ale głośność w okolicy 25 dB nie powinna sprawiać problemów.

Przystępne koszty użytkowania

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego urządzenia, ale i koszty jego eksploatacji. W skład tych kosztów wchodzą:

    wydatki związane z wymianą filtrów (zwykle wymagają jej filtr HEPA i filtr węglowy, natomiast filtr wstępny wystarczy regularnie oczyszczać),

    • rachunki za zużyty prąd.

Jeśli chodzi o filtry, to trzeba uwzględnić fakt, że mają one różne ceny, ale i różną żywotność. Wydatki związane z ich wymianą najlepiej zatem rozpatrywać w ujęciu rocznym. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych