Osób, które pracowały przez część swojej kariery zawodowej za granicą jest coraz więcej. Obecnie ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent. Stąd też nowa usługa dla klientów ZUS, czyli możliwość wideorozmowy w zakresie świadczeń międzynarodowych. Zanim złożymy wniosek, bądź zaczniemy kompletować dokumenty, warto wcześniej skonsultować się z ekspertem ZUS, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia za pracę w różnych krajach. Teraz jest to wyjątkowo łatwe, bo w swojej sprawie można porozmawiać z pracownikiem przez Internet bez wychodzenia z domu.
"E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem. Od kilku miesięcy z tej formy kontaktu skorzystało już ponad 25 tysięcy osób, które pytały m.in. o sprawy związane z wypłatą świadczeń, zakładanie konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). To bardzo nowoczesna usługa i przyszłość działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
E-wizytę rezerwujemy poprzez stronę internetową www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego najlepiej już na tym etapie wybrać odpowiednią placówkę zajmującą się realizacją umów międzynarodowych. Dla przykładu płocki oddział ZUS doradzi w sprawach związanych ze świadczeniem pracy w Niemczech.
Numer telefonu i adres email, który klient podaje podczas rezerwowania e-wizyty, będzie potrzebny do kontaktu z nim. Dzień przed spotkaniem na podany numer telefonu osoba umawiająca się na wideorozmowę otrzyma sms z przypomnieniem o niej, natomiast w dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy.
Nie możesz skorzystać? Zrezygnuj z porady
To klient inicjuje rozmowę z ekspertem ZUS. Umówionego dnia i o konkretnej godzinie musi on wejść na podany w emailu link i dopiero wówczas nastąpi połączenie online z pracownikiem ZUS. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, 2 / 2 koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. Jeśli z jakichś względów nie możemy wziąć udział w rozmowie, to należy z niej zrezygnować. Dzięki temu z porady będzie mógł skorzystać ktoś inny.
Więcej szczegółów na temat e-wizyty w ZUS można uzyskać pod adresem www.zus.pl/e- wizyta.