Styczeń przyniósł duże zmiany dla przedsiębiorców. Jest to pierwszy miesiąc, w którym opłacali oni składki wg nowych zasad, tj. na indywidualne numery rachunków składkowych. Przelewy zaksięgowały się prawidłowo i ponad 2 miliony wpłat na łączną kwotę 17 miliardów złotych ZUS zapisał na poszczególnych kontach. Składki na nowe rachunki przelali w styczniu głównie przedsiębiorcy, ponieważ jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe w dużej mierze rozliczyły się już w grudniu, aby zamknąć rok rozliczeniowy.
Błędów pojawiło się stosunkowo niewiele. Jednym z nich było przestawienie przez przedsiębiorców cyfr w rachunku składkowym. ZUS odnotował kilkadziesiąt takich nieprawidłowych operacji w systemie, ale dzięki prowadzeniu postepowań wyjaśniających udaje się przyporządkować wpłaty konkretnym płatnikom składek.
Poza uproszczeniem tworzenia przelewów zmianie uległ także sam sposób księgowania wpłat. Od 1 stycznia przelana kwota w pierwszej kolejności zaspokaja najstarsze zaległości, a dopiero później bieżące zobowiązania. Jeżeli więc na koncie danego płatnika składek w ZUS istniało zadłużenie, to styczniowy przelew nie wystarczył na pokrycie zarówno zaległości jak i bieżących zobowiązań. Przedsiębiorcy mogą sprawdzić to np. w Internecie.
Posiadacze konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zobaczą sposób podzielenia dokonanej przez nich wpłaty oraz saldo wynikające z rozliczenia. Planujemy też od lutego, tj. po zamknięciu płatności za pierwszy okres rozliczeniowy w nowym systemie, skierować do wszystkich aktywnych płatników składek informacje na ten temat. Przedsiębiorcy mogą oczywiście liczyć na pomoc ZUS w rozwiązaniu wszelkich związanych z tym wątpliwości. Wesprą ich doradcy płatników składek, którzy wyjaśnią sposób zaksięgowania wpłaty oraz omówią stan rozliczeń z ZUS.
Doradcy będą realizować również inne zadania na rzecz przedsiębiorców, takie jak prowadzenie szkoleń w związku ze zmianami w przepisach. Nowa usługa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafi do wszystkich placówek ZUS na przełomie stycznia i lutego. W Polsce pojawi się łącznie 770 doradców płatników składek.