W nocy temperatura spada coraz niżej, dlatego jeżeli jesteśmy świadkami sytuacji, gdy ktoś wchodzi do pustostanu lub piwnicy, zgłaszajmy to do odpowiednich służb. - Bezdomni dogrzewają się w tych miejscach świeczkami lub rozpalając ogniska, a także spożywają alkohol. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje, ponieważ taka osoba zasypia i nie wiele brakuje do spalenia żywcem. Dlatego nie bądźmy obojętni. Jeżeli widzimy osobę bezdomną to dzwońmy na bezpłatny numer 986 lub 112 - mówi Piotr Stępień, rzecznik radomskiej straży.
- Zima to okres, w którym wraz z innymi instytucjami chcemy dotrzeć do najbardziej potrzebujących, tych, którzy nie mają swoich domów. Wielu z nich z własnego wyboru nie chce wrócić do społeczności, ale staramy się im pomagać. Zapraszamy ich do prowadzonej przez nas noclegowni, streetworkerki codziennie przemierzają ulice, by odszukać bezdomnych i nawiązać z nimi kontakt - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas, która liczy także na pomoc mieszkańców w postaci dostarczania ciepłej odzieży czy koców. Magazyn przy ul. Kościelnej 5 jest otwarty w dni robocze w godz. 8-16.
W akcji "Zima" biorą udział także streetworkerzy, których zadaniem jest zachęcenie bezdomnych do zgłaszania się po pomoc oraz informowanie, gdzie można ją uzyskać. Każdego dnia wychodzą oni w teren i starają się przekonać bezdomnyh do np. odnowienia kontaktów z rodziną lub odwiedzin placówek, w których można uzyskać pomoc. Streetworkerzy przy wsparciu funkcjonariuszy straży miejskiej dowożą bezdomnym ciepłe posiłki, kołdry, poduszki i koce.
W Radomiu są dwie placówki, które przyjmują bezdomnych - prowadzony przez MOPS Dom dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Słowackiego 188 oraz Dom dla Bezdomnych Kobiet i Noclegownia dla Kobiet i Mężczyzn Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Zagłoby 3. Osoby, które chcą skorzystać z pomocy nie mogą być pod wpływem alkoholu lub innych używek odurzających.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>