Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Na czym właściwie polega e-sport

as 2022-01-25 12:35:00

Być może wielu z Was coraz częściej słyszy ostatnio o e-sporcie. To pojęcie pojawia się z większą częstotliwością w różnego rodzaju mediach, ale dla niektórych wciąż pewnie brzmi ono tajemniczo. Zwłaszcza dla tej starszej części społeczeństwa, która nie odnajduje się tak dobrze w wirtualnym świecie jak ludzie młodzi, a jednak e-sport jest z nim nierozerwalnie związany. Jeśli zastanawiacie się, jak to jest z tym e-sportem, na czym on polega i jaka jest jego przyszłość, to niniejszy artykuł jest właśnie dla Was.

Historia i zasady e-sportu

Można stwierdzić, że zalążki e-sportu pojawiły się już w czasach pierwszych, komercyjnych komputerów. Już wtedy zaczęto konstruować bardzo proste gry komputerowe, a na kampusach studenckich w Stanach Zjednoczonych organizowano pierwsze turnieje - polegające właśnie na graniu w gry. Jednak prawdziwy e-sport, który przetrwał do obecnych nam czasów, narodził się wraz z rozwojem internetu i gier sieciowych, takich jak Doom, Warcraft, Starcraft czy Counter-Strike.

Najbardziej poważnie potraktowano go nie w USA, jak mogłoby się wydawać, a w Azji - konkretnie w Korei Południowej. To tam zaczęto urządzać pierwsze poważne turnieje - na dużą skalę, i tam powstały pierwsze ligi e-sportowe. Potem, rozeszło się to też na pozostałe azjatyckie kraje. Tak naprawdę, e-sport zyskał sławę w Europie dopiero na samym końcu, ale można powiedzieć, że od lat 2000 bardzo mocno rozwija się on na całym świecie.

A na czym e-sport tak naprawdę polega? Jak zapewne się już domyślacie, na graniu w gry, ale nie każda gra ma szansę stać się e-sportowym hitem. Wciąż najpopularniejsze są stare tytuły, w których najważniejsza jest gra drużynowa i pokonanie przeciwnego zespołu. Areną tej wirtualnej walki są zazwyczaj gry strzelanki lub gry strategiczne, a taktyka odgrywa w e-sporcie ogromną rolę.

Kontrowersje związane z e-sportem

E-sport budzi też często kontrowersje, choć są one obecnie na pewno o wiele mniejsze, niż w momencie, gdy dopiero zaczynał stawać się on popularny. Wciąż jednak e-sport jest przez wielu ludzi krytykowany, a e-sportowi zawodnicy są umniejszani. Skoro nie polega on w żaden sposób na aktywności fizycznej, to czy można nazywać go sportem?

 

Takich wątpliwości nie mają państwowe organizacje sportowe w wielu krajach, do których ligi e-sportowe są bardzo chętnie przyjmowane. Również niejeden bukmacher zawarł e-sport w swojej ofercie i umożliwił obstawianie zakładów. Sportowcy bardziej tradycyjnych dyscyplin sami e-sportem się zajmują, np. otwierają e-sportowe firmy, ligi i szkoły. Wydaje się więc, że oficjalny świat sportu przyjął e-sport do swojego grona, a to sami kibice mają z nim największy problem. Czy jest to słuszne? Postarajmy się spojrzeć na tę dyscyplinę bardziej przychylnych okiem.

E-sport, tak jak każda dyscyplina sportowa, wymaga treningów, zaangażowania i umiejętności. Liczy się zręczność manualna, a także umiejętność przygotowania strategii i odczytania kolejnych ruchów przeciwnika. Nie każdy ma do tego predyspozycje, a najlepsi zawodnicy na pewno również muszą wyróżniać się nieprzeciętnymi zdolnościami. Czy więc tak bardzo różnią się oni od innych sportowców? Naszym zdaniem nie aż tak bardzo. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych