Co to w ogóle jest NFT?
Niezależnie od tego, czy jest używany w grach, czy w dowolnym innym zastosowaniu, skrót NFT odnosi się do angielskiego terminu „Non-Fungible Token”, czyli „niewymiennego tokena” dla przedmiotu cyfrowego. Brzmi to nieco skomplikowanie z nazwy, ale w rzeczywistości sama koncepcja jest dość prosta. NFT to w uproszczeniu certyfikat własności towaru cyfrowego, który może zostać wyprodukowany w ograniczonej liczbie sztuk. NFT mogą być dołączone do cyfrowych obrazów lub memów, klipów wideo, a nawet czegoś tak abstrakcyjnego, jak oryginalny kod źródłowy strony WWW. Jeśli coś jest „wymienne”, to jest towarem podlegającym wymianie między stroną — jak choćby banknot stuzłotowy.
Bez względu na formę, kiedy masz NFT dla określonego produktu cyfrowego, jesteś właścicielem certyfikowanego tokena zapisanego w specjalnej cyfrowej księdze lub łańcuchu bloków (blockchain). Mówiąc najprościej, otrzymujesz wyspecjalizowany odnośnik, który potwierdza Twoje połączenie z tym zasobem cyfrowym. Tak jak ktoś może posiadać bardzo wartościowy samochód w prawdziwym świecie, tak samo NFT dają możliwość zdobycia małego wycinka cyfrowego krajobrazu na własność. To jak posiadanie aktu własności do czegoś, co istnieje wyłącznie w Internecie.
Jak NFT może się przydać w grach wideo?
Jeśli chodzi o gry wideo, wielkie korporacje postrzegają NFT jako sposób na ciągły strumień przychodów z treści cyfrowych. Na przykład, jeśli rzadka skórka do gry Fortnite będzie oferowana jako NFT, gracz może jako pierwszy odblokować tę skórkę w grze, a następnie przejąć ją na własność. Gdy to zrobi, token dla tej skórki może zostać odsprzedany temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. Bez względu na to, za ile sprzeda się taka skórka, jej pierwotni twórcy w Epic Games nadal będą otrzymywać prowizję od transakcji. Co więcej, nowy właściciel może odsprzedać skórkę kolejnemu zainteresowanemu, przy czym Epic Games za każdym razem otrzyma prowizję.
Oprócz dołączania NFT do każdej gry, która sprzedaje elementy o charakterze kosmetycznym, równie łatwo można zobaczyć, jak zasady NFT można zastosować w grach z kolekcjonowaniem kart, takich jak tryby Ultimate Team, dostępne w różnych tytułach EA Sports. Zasadniczo każda karta w tym trybie może być osobnym NFT. A to oznacza, że możesz sprzedać własność dowolnej karty w swojej talii innym graczom.
Tak więc, oprócz otrzymania zapłaty za gracza, który kupił pakiet, z którego pierwotnie pochodziły rzadkie karty, EA może teoretycznie otworzyć zupełnie nowy strumień przychodów oparty całkowicie na odsprzedaży tych rzadkich kart, tak długo, jak NFT będą opłacalne. Chociaż od dawna istnieje coś w rodzaju „czarnego rynku” dla osób sprzedających konta Ultimate Team, które zawierają rzadkie karty za prawdziwe pieniądze, NFT służą jako okazja dla wydawcy do uszczknięcia własnego kawałka tego dochodowego tortu. To w pełni legalny sposób!
Czy wydawca gier mógłby technicznie stworzyć własny dom aukcyjny, niekoniecznie polegając na blockchainie? Oczywiście, że tak. Ale NFT to wyjątkowo sprytne rozwiązanie, ponieważ łączy bieżące przepływy pieniężne z niedawnym zainteresowaniem inwestorów inicjatywami związanymi z wykorzystaniem blockchain. Jeśli korporacje potrafią zadowolić inwestorów i jednocześnie zarabiać na tym pieniądze, nie będą chciały pominąć potencjału tkwiącego w NFT.
Cechy NFT
„Niewymienny token” (oznaczany skrótem NFT z opisanego powyżej angielskiego określenia) to cyfrowy, kryptograficzny token będący odwzorowaniem unikalnego przedmiotu w blockchain. NFT ma wiele zastosowań. Może to być zasób cyfrowy w grze, produkt z zakresu twórczości kryptograficznej, a nawet obiekt ze świata rzeczywistego, taki jak nieruchomość. NFT jest w stanie rozwiązać długotrwały problem dotyczący tworzenia rozproszonej sieci cyfrowego gromadzenia i własności w świecie „kopiuj-wklej”.
NFT nie jest zamienny. To oznacza, że każdy z tokenów jest całkowicie unikalny i nie da się go w żaden sposób zamienić na inny taki sam token. Na przykład możesz zamienić 1 BTC na kolejny 1 BTC, który będzie z pierwotnym identyczny pod każdym względem. Ale dla NFT jest to po prostu niemożliwe.
Ale gry oparte o NFT różnią się w istotny sposób od przechowywania kryptowalut w Twoim portfelu. Taka gra wykorzystująca NFT będzie stosować tę technologię w swoich regułach, mechanice i sposobach interakcji między graczami. Na przykład może ona przedstawiać Twoją postać albo też wybrany przez Ciebie awatar jako obiekt NFT. Ponadto wszelkie przedmioty wirtualne, które zdobędziesz podczas rozgrywki, także mogą być tokenami NFT. A to oznacza, że możesz wymieniać swoje tokeny NFT lub sprzedawać je innym graczom w celu oczywiście osiągnięcia zysku. Najnowszy model „play to earn” lub „play to profit” pozwala również graczom generować dochody z dzieł NFT, w których producenci zawarli taką możliwość!
Gry NFT typu „play-to-profit” pozwalają użytkownikom na uzyskanie dochodów poprzez granie. Ogólna reguła jest taka, że gracz otrzymuje tokeny w charakterze nagrody. A to oznacza, że zarabia więcej, gdy gra dłużej. Taka opcja jest szczególnie popularna wśród użytkowników w krajach słabo rozwiniętych, stanowiąc doskonałą alternatywę zarobkową, wsparcie dla stałego dochodu lub zabezpieczenia społecznego.