Łatwy dostęp do grzejnika
Jednym z głównych błędów w oszczędnym gospodarowaniu energią jest zakrywanie grzejników meblami, zasłonami lub firankami. Blokuje to wydostawanie się ciepła do pomieszczenia, zamiast je tam zatrzymywać, co prowadzi do nieefektywnego wykorzystania energii. Dodatkowy bonus dla tych, którzy nie lubią sprzątać - jeśli na kaloryferze zbierze się kurz, nie będzie on w stanie ogrzewać tak dobrze, co spowoduje, że niepotrzebnie zużyjesz więcej zasobów! Dlatego upewnij się, że zarówno Twój portfel, jak i dom są zawsze czyste, pozostawiając dużo miejsca wokół kaloryferów.
Złap ciepło
Zamontowanie grzejników na ścianie w odległości 8-10 cm może powodować pochłanianie energii przez ścianę, na której są zamontowane. Na szczęście istnieje na to odpowiedź: folia odbijająca ciepło. To niesamowite rozwiązanie zagwarantuje, że całe ciepło emitowane z grzejnika będzie przepływać i ogrzewać pokój, a nie tylko ogrzewać ścianę.
Kontroluj temperaturę
Chociaż ciepłe wnętrze może być przyjemne, optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 16-18 stopni Celsjusza. Z kolei w łazienkach dla maksymalnego relaksu konieczne są nieco wyższe temperatury - 22-24 stopnie Celsjusza.
W części mieszkalnej, gdzie spędzamy ze sobą czas, idealnie jest utrzymywać komfortową temperaturę w granicach 20-22 stopni. Nasza nowoczesna technologia termostatycznych zaworów grzejnikowych umożliwia to, płynnie regulując temperaturę w pomieszczeniu w zakresie 0-28 stopni - tak, by nigdy nie było Ci za zimno ani za gorąco!
Czujnik cieczy w głowicy termostatycznej zagwarantuje, że w Twoim pokoju będzie panowała pożądana temperatura, przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu energii. Dodatkowo, pora nocna sprzyja oszczędzaniu pieniędzy: obniżenie temperatury o kilka stopni w czasie snu może przynieść oszczędności od 5% do 15%.
Wykorzystaj elektryczny grzejnik łazienkowy
Jak już wiemy, łazienka jest miejscem w którym powinna panować nieco wyższa temperatura. Współcześnie budowane domy często posiadają ogrzewanie podłogowe które pracuje na niższej temperaturze niż grzejniki. Dlatego warto zastosować łazienkowy grzejnik elektryczny który pozwala na dokładne sterowanie temperaturą i nie wymaga kosztownego podłączenia do systemu centralnego ogrzewania. Elektryczne grzejniki łazienkowe wyposażone w termostat i wyłącznik czasowy mogą pracować w trybie zadaniowym. Oznacza to, że grzejnik w ciągu dnia utrzymuje w łazience standardową temperaturę a zaczyna dogrzewa łazienkę wieczorem i rano gdy domownicy biorą prysznic lub kąpiel.
Grzejnik łazienkowy elektryczny TVX z termostatem i timerem, Źródło: Hydrotermo.pl
Okno pomoże zaoszczędzić
Wykorzystaj w pełni naturalne światło słoneczne i pozostaw okna odsłonięte w ciągu dnia, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniach. Kiedy nadejdzie wieczór, zasuń zasłony, najlepiej te wykonane z tkaniny - to pomoże zminimalizować straty ciepła. Ale nie zasłaniaj też grzejników!
Podstawowym założeniem ekonomicznego wykorzystania energii jest zmniejszenie strat i wykorzystanie emitowanej energii. Wraz z nadejściem jesieni poświęćmy trochę czasu na odkurzenie grzejników, odsłonięcie ich zza mebli lub zasłon i odpowiedzialne zaprogramowanie termostatów. Drobne zmiany wprowadzone teraz mogą przynieść nam ogromne korzyści wiosną!