Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Lubisz szybką jazdę? Szykuj portfel

Creandi.pl, mbas 2013-11-30 15:54:00

Wielu kierowców twierdzi, że trudno jest jeździć po polskich drogach nigdy nie naginając przepisów. Przekraczanie prędkości jest często spotykanym zjawiskiem, bo jej ograniczenia nie zawsze (zdaniem zmotoryzowanych) są uzasadnione w danej lokalizacji. Podobnie jak fotoradary, które bywają postrzegane jako narzędzia do łatania budżetu.

W tym roku fotoradary przyniosą budżetowi tylko 82 miliony z prognozowanej kwoty 1,5 mld. Być może w 2014 r. wpływy z tytułu mandatów będą wyższe w związku z zaproponowanymi w ostatnich dniach zmianami w karaniu kierowców przekraczających prędkość. Ile może kosztować ich szybsza jazda?

Wysokość kar ma odnosić się do średniego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Mandaty mają wynosić od 1,5 do 20% średniej krajowej, co przy obecnej jej wysokości (ok. 3800 zł) daje kary w przedziale od ok. 60 do ok. 750 zł, ale to nie jedyna podwyżka. Kara byłaby zwiększana o połowę w razie przekroczenia prędkości po raz czwarty i kolejny w danym roku. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym kary miałyby być podwajane.

Uniknąć mandatu

Mimo, że kierowcy są uprzedzani o fotoradarze, gdyż każde urządzenie musi zostać poprzedzone znakiem D-51, nadal wielu kierowców otrzymuje mandaty wystawione na podstawie zdjęć z fotoradarów. Dlaczego tak się dzieje? Niektórym wydaje się, że skoro GIDT musi okleić fotoradary żółtą folią, to szare urządzenia nie zrobią im zdjęć, co może zaowocować kosztowną niespodzianką w postaci fotografii. Ponadto w gąszczu znaków i przydrożnych reklam kierowcy nie zawsze zauważają tego co istotne, zdarza się więc, że przeoczą oni znak informujący o kontroli, czy o tym jakie ograniczenie przy fotoradarze obowiązuje, a to może negatywnie odbić się na zawartości portfela. Z pomocą spieszą nawigacje i komunikatory dla kierowców. – Nasza aplikacja przypomina o tym, że w danym miejscu znajduje się fotoradar oraz informuje o ograniczeniu prędkości jakie przy nim obowiązuje – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – W bazie znajdują się również lokalizacje szarych fotoradarów, gdyż GITD ma czas do lipca przyszłego roku na ich usunięcie lub zmianę kolorystyki – dodaje.

Szybka jazda jest bezpieczna?

Z badania przeprowadzonego przez TNS Pentor wynika, że ponad połowa pytanych kierowców wychodzi z założenia, że szybka jazda wcale nie musi wykluczać się z bezpieczeństwem. – Kierowcy z reguły uważają, że samo przekraczanie prędkości nie jest niczym złym – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – Staje się nim dopiero w połączeniu z brawurą albo złymi warunkami panującymi na drodze. – dodaje. Opinia na temat przekraczania prędkości zmienia się wraz z wiekiem ankietowanych. Im starszy respondent, tym mniejsza jest jego tolerancja na szybszą jazdę. Najszybciej zdarzyło się jechać kierowcom z przedziału wiekowego 25-39 lat. Młodsi kierowcy, którzy najczęściej są kojarzeni z brawurową jazdą wcale nie przodują w tym zestawieniu, a zajmują dopiero trzecie miejsce. Z badania TNS Pentor (2011) wynika więc, że generalnie kierowcy podchodzą do ograniczeń prędkości ze sporą dozą pobłażliwości. Potwierdza to również tegoroczne badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie KRBRD - „Przekraczanie dozwolonej prędkości”. Wygląda na to, że na przestrzeni lat nic w tej kwestii się nie zmienia, czy wzrost kar pieniężnych zmieni ten stan rzeczy?

Mandaty, punkty czy zmiana świadomości

Wydawałoby się, że kara w postaci punktów karnych jest dotkliwsza dla kierowców niż kara finansowa, w końcu uzbieranie pewnej ich liczby powoduje utratę prawa jazdy. Wiąże się to nie tylko z kosztami, ale i z utrudnieniem w życiu codziennym. A dodatkowo, dla tych, którym auto potrzebne jest do pracy, skutkuje jej uniemożliwieniem. Mimo to jednym z założeń projektu jest likwidacja przyznawania punktów karnych w przypadku karania kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów. Biorąc pod uwagę, że przyzwolenie na przekraczanie prędkości wydaje się być w naszym społeczeństwie powszechne, być może działanie na rzecz bezpieczeństwa należałoby rozpocząć od zmiany świadomości kierowców i uzmysłowienia im skutków zbyt szybkiej jazdy. Ten cel obrała sobie Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która w ostatnim czasie uświadamia kierowców w swoich spotach telewizyjnych, że pieszy w konfrontacji z pojazdem jadącym szybciej niż 50 km/h ma bardzo małe szanse na przeżycie.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych