"Korytarze życia" to szerokie na kilka metrów trasy wydzielone parawanami, które umożliwiają przejście ratownikom między wypoczywającymi na plaży.
"Gmina Władysławowo uruchomiła w tym sezonie letnim pilotażowo program korytarzy życia. Był on na tyle skuteczny, że udało się ratownikom na czas dotrzeć i uratować dwie osoby. Dlatego postanowiliśmy przygotować jednolity projekt i wdrożyć go na całym polskim wybrzeżu" - powiedział prezes Związku Miast i Gmin Morskich Andrzej Bojanowski.
Jak zapowiedział, w projekcie konsultowanym z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym znajdą się nie tylko "korytarze życia" biegnące na wysokości wież ratowniczych w kierunku morza, ale też wzdłuż linii brzegowej.
"Trasy są wyznaczone wyłącznie parawanami, nie są one w żaden sposób utwardzane. Dzięki nim ratownicy dobiegną lub podjadą na quadach do potrzebujących pomocy zarówno w morzu, jak i na lądzie. Nie mogą być oni zablokowani przez odpoczywających wczasowiczów" - wyjaśnił Bojanowski.
Podczas piątkowego walnego zgromadzenia Związek Miast i Gmin Morskich podjął decyzję o przeznaczeniu 100 tys. zł z własnego budżetu na powstanie "korytarzy życia".
"Chcemy zbudować korytarze bezpieczeństwa, ale także przeprowadzić kampanię promocyjną tego projektu budującą świadomość Polaków, że parawaning może się rozwijać, ale na plaży muszą pozostać miejsca dla tych, którzy ratują życie ludzkie" - oznajmił prezes.
"Powstanie korytarzy życia to samodzielna wola gmin, które są dzierżawcami lub zarządzającymi na plażach. Z 24 gmin, które brały udział w walnym zgromadzeniu, wszystkie zadeklarowały, że wdrożą ten program już od przyszłorocznych wakacji. Myślę, że uda nam się przekonać samorządowców oraz potencjalnym partnerów, aby korytarze stanęły latem 2018 r. od Świnoujścia aż po Hel" - dodał.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>