Kruszywa naturalne
Najpowszechniej kruszywa dzieli się na naturalne i sztuczne. Naturalne kruszywa otrzymuje się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest mechaniczne rozdrabnianie skał. W jego wyniku pozyskuje się mineralne kruszywa łamane. Poprzez proces mechanicznego kruszenia można także uzyskać kruszywa o różnym stopniu rozdrobnienia oraz o wielorakich właściwościach. Mogą one być poddawane następnie procesowi uszlachetniania za pomocą płukania lub przesiewania.
Innym sposobem otrzymywania kruszyw jest eksploatacja złóż aluwialnych, czyli osadów, które powstają na skutek naturalnych procesów akumulacji. Osady te tworzą się w zagłębieniach terenu w wyniku nanoszenia różnorodnego materiału przez wody płynące. Wykorzystywane w przemyśle budowniczym złoża aluwialne występują najczęściej w postaci piasku i żwiru. Wydobywa się je z dna rzek oraz innych zbiorników wodnych. Piasek i żwir można pozyskiwać także ze złóż lądowych.
Kruszywa sztuczne
Kruszywa sztuczne jest to także materiał pochodzenia mineralnego, jednak uzyskuje się go w wyniku różnych procesów, dzięki którym zostaje on zmodyfikowany. Do procesów tych należy np. obróbka termiczna. Okruchy skalne mogą mieć z nią styczność m. in. przy stosowaniu rozmaitych rozwiązań przemysłowych. Jako następstwo takiego przetworzenia powstają głównie kruszywa mleczne, czyli cechujące się charakterystyczną jasną barwą.
W tej grupie mieszczą się także bardzo twarde kruszywa. Dzięki swym właściwościom wzmacniają odporność na ścieranie nawierzchni przemysłowych, w jakich są stosowane. Kruszywa sztuczne mogą pochodzić z odpadów przemysłowych poddawanych bądź nie obróbce termicznej, z surowców mineralnych lub z tworzyw sztucznych. Przykładem kruszyw sztucznych są np. popiół lotny, łupkoporyt, keramzyt i inne.
Kruszywa z recyklingu
Do grupy kruszyw sztucznych należą również kruszywa z recyklingu. Są one pozyskiwane z materiałów wcześniej już użytych w budownictwie. Najczęściej występującym w tej grupie kruszywem jest gruz budowlany, powstający po wyburzeniach różnych obiektów. Pozyskuje się go w ten sposób, że odseparowuje się, najczęściej magnetycznie, metalowe elementy, które służyły niegdyś do zbrojenia i oczyszcza się powstałe w ten sposób kruszywo. Rozdrabnia się je w sposób mechaniczny.
Kruszywa Radom - podsumowanie
Kruszywa są niezbędnymi materiałami wykorzystywanymi w budownictwie. Wszystkie kruszywa, jakie stosuje się w Polsce muszą spełniać odpowiednie normy. Bardzo dobrej jakości kruszywa Radom dostępne są u lokalnego sprzedawcy, jakim jest firma KRUSZYWOSORT - Kruszywa Radom.