Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek - to dobre rozwiązanie?

Materiał partnera 2019-12-09 16:57:00

Kredyt konsolidacyjny to niekiedy ostatnia szansa na uniknięcie spirali zadłużenia. Kto i kiedy może z niego skorzystać? Gdzie możesz się o niego starać? Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie w Twojej sytuacji!

Najnowszy raport BIK udowadnia, że Polacy bardzo chętnie korzystają z usług firm pozabankowych. We wrześniu 2019 roku firmy te udzieliły 219,1 tysiąca pożyczek na kwotę 531 miliona złotych. Wśród nich wiele zobowiązań to popularne i łatwo dostępne chwilówki. Zaciąga się je bez wychodzenia z domu nawet w kilkanaście minut. Niestety ich spłata jest duża trudniejsza i często przekracza możliwości dłużników. Zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę poprzednich to natomiast prosta droga do spirali zadłużenia. Rozwiązaniem tej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny, który może pomóc odzyskać zdolność finansową.

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, który pozwala połączyć wszystkie mniejsze zobowiązania w jedno. Dzięki niemu mogą znacznie poprawić się warunki spłacania długu. Z udzielonych w ramach kredytu pieniędzy spłaca się wszystkie poprzednie zobowiązania. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zamiast wielu mniejszych przelewów do różnych wierzycieli, będziesz mógł wykonywać jeden. Zamiast kilku comiesięcznych rat będziesz mieć bowiem do spłaty tylko jedną.

Zamiana kilku chwilówek na jedną pożyczkę w ramach kredytu skonsolidowanego pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. Nie traktuj jednak tego jako szansy na zmniejszenie łącznej wysokości długu. Dzięki konsolidacji Twój dług zostanie tylko rozłożony w czasie. W ten sposób zyskasz jednak możliwość zarobienia odpowiedniej kwoty na jego spłatę, a comiesięczne zobowiązania nie będą aż tak negatywnie wpływać na Twój codzienny budżet.

Komu bank udzieli kredytu konsolidacyjnego?

Banki w ofercie mają dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Są to: konsolidacyjny kredyt gotówkowy oraz konsolidacyjny kredyt hipoteczny. Niestety nie każdy może liczyć na taki kredyt udzielany przez bank. Banki mają wysokie wymagania w stosunku do osób, które wnioskują o konsolidację. Najczęściej wymagają dostarczenia szeregu dokumentów, a ponadto dokładnie badają zdolność kredytową zainteresowanych kredytem.

Wśród osób, które korzystają z chwilówek, większość ma niestety niewielką zdolność kredytową. Najczęściej właśnie ona jest powodem tego, że klienci wybierają firmy pożyczkowe, zamiast banków. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz próbować ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Pamiętaj jednak, że powinieneś zrobić to możliwie jak najszybciej, zanim wpadniesz w spiralę zadłużenia. Opóźnienia w historii spłat znacznie zmniejszają szansę na uzyskanie konsolidacji.

Konsolidacja chwilówek w firmie pożyczkowej – alternatywa dla banków?

Do niedawna jedyną szansą na skonsolidowanie zobowiązań była pozytywna decyzja banku. W związku z tym, że wielu dłużników miało problem z jej uzyskaniem, firmy pożyczkowe zdecydowały się wprowadzić podobny produkt dla swoich klientów. Jeśli więc bank odmówi Ci udzielenia kredytu, możesz zainteresować się ofertą pożyczek konsolidacyjnych, które udzielają firmy pozabankowe.

Jeśli Twoje zobowiązania są już przeterminowane i za późno na pomoc banku, możesz liczyć na konsolidację w firmie pożyczkowej. Firma taka nie będzie badać Twojej zdolności kredytowej oraz nie sprawdzi, czy figurujesz w rejestrze dłużników. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników.

Konsolidacja chwilówek w firmie pożyczkowej – na co zwrócić uwagę?

Uzyskanie konsolidacji chwilówek w firmie pożyczkowej jest znacznie łatwiejsze, jednak najczęściej niestety znacznie droższe. Przed zaciąganiem nowego zobowiązania musisz więc obliczyć, czy takie rozwiązanie w ogóle się opłaca. Na co zwrócić uwagę?

• Oprocentowanie – jego wysokość wpływa na ostateczną kwotę zobowiązania. Nie zawsze jednak najniższe oprocentowanie, jest tym najbardziej opłacalnym. Inne koszty mogą bowiem znaczne je przewyższać.

• Wysokość raty – rata powinna być dopasowana do Twoich realnych możliwości finansowych. Firmy pożyczkowe zwykle dopasowują jej ratę do indywidualnych oczekiwań klientów. Dobrze się więc zastanów, ile miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązań.

• Wysokość prowizji oraz dodatkowe opłaty – często nie są ujęte w opisie oferty, a dopiero w umowie. Sprawdź dokładnie, ile wynoszą, ponieważ firmy często kuszą niskim oprocentowaniem, ale wraz z nim zamieszczają w ofercie dodatkowe koszty, które powodują, że w ostatecznym rozrachunku konsolidacja nie jest opłacalna.

• Obniżenie raty przez zabezpieczenie – to możliwość zmniejszenia wysokości kolejnych rat w zamian za zabezpieczenie na przykład na nieruchomości.

Czy konsolidacja chwilówek się opłaca?

Czy zawsze konsolidacja chwilówek będzie opłacalna? Nie zawsze. Wiele zależy od skonstruowanej umowy oraz indywidualnej sytuacji finansowej. Jeśli nie wiesz, czy warto brać kredyt konsolidacyjny, kalkulator finansowy pomoże Ci obliczyć opłacalność takiego rozwiązania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych